Hlavní obsah

Řekněme jasné ne každému násilí páchanému ve jménu náboženství, vyzval papež v Egyptě sužovaném útoky na křesťany

Návštěva papeže v Káhiře končí.

 

Reklama

29. 4. 2017 11:44

Poté, co se papež František sešel s hlavními představiteli Egypta, povede v Káhiře mši, na které se očekává účast nejméně 25 000 lidí.

Článek

Posila pro křesťany stíhané teroristickými útoky a boj proti náboženskému extremismu. Takové jsou cíle dvoudenní návštěvy papeže Františka v Egyptě. Do země dorazil i přes tříměsíční výjimečný stav, který platí poté, co si útoky na koptské křesťany vyžádaly 45 životů. Svou návštěvu zakončil mší v Káhiře pro 15 tisíc lidí.

Hlava katolické církve se již setkala s prezidentem Abdal Fattáhem Sísím, imámem vlivné káhirské mešity Al-Azhar šajchem Muhammadem Ahmadem Tájibem a patriarchou koptské křesťanské církve Tavadrosem II. Papež řekl, že všichni duchovní vůdci se musejí sjednotit a odmítnout náboženský extremismus.

„Řekněme ještě jednou silné a jasné ne každé formě násilí, odplaty a nenávisti páchané ve jménu náboženství nebo ve jménu božím," prohlásil papež podle agentury Reuters na mírové konferenci v mešitě Al-Azhar. Františkova slova pronesená v přítomnosti islámských duchovních opakovaně přerušil potlesk.

Před zástupci egyptské vlády papež vyzdvihl význam Káhiry pro zmírnění napětí na celém Blízkém východě. „Egypt má jedinečný úkol: Posílit také mír v regionu, i když je slepým násilím zraňován na vlastní půdě," řekl podle agentury DPA.

František rovněž podle zpravodajského serveru Ahram Online ocenil, že Egypt poskytuje útočiště milionům uprchlíků z Blízkého východu i subsaharské Afriky a že se je snaží začlenit do společnosti.

Před Sísím a diplomaty z celého světa papež vyzval k bezpodmínečnému respektu k lidským právům včetně svobody slova a vyznání. Mezinárodní nevládní organizace Sísího obviňují, že tvrdě potlačuje nejen islamistické, ale jakékoliv opoziční projevy.

Tavadros II. podle Ahram Online popsal návštěvu Františka jako nový krok na cestě k lásce a míru mezi národy. Ocenil papežovu snahu o mezináboženský dialog a to, že jej František přijal ve Vatikánu krátce po svém jmenování do čela katolické církve.

Papeže čekalo na úvod návštěvy na letišti diplomatické přijetí na červeném koberci. „Papež míru v Egyptě míru," stálo podle Reuters na jednom z transparentů, které měli lidé vítající Františka na jeho cestě z letiště do centra Káhiry. Silnice, jimiž papež projížděl, střežili vojáci a armádní vozy.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované