Hlavní obsah

Republikáni: Stali jsme se obětí kybernetického útoku

Národní výbor Republikánské strany se stal obětí kyberútoku. (Video: Klára Mališová, Youtube.com)

Národní výbor Republikánské strany, který letos straně organizoval kampaň v průběhu amerických voleb do Kongresu, podle deníku Washington Post tvrdí, že se stal obětí kyberútoku. Podle zdroje, který si přál zůstat v anonymitě, není dosud jasné, zda za zásahem do internetové sítě výboru stála některá ze zahraničních vlád. Osoba, která tento čin spáchala, měla podle něj důkladně promyšlené, jak útok provede, a dala si velmi záležet, aby po sobě nezanechala žádné stopy.

Článek

Informaci o kyberútoku přinesl jako první server Politico, podle nějž členové strany, včetně předsedy Paula D. Ryana, o incidentu nevěděli do té doby, než o něm informovala média.

Mluvčí výboru Ian Prior deníku Washington Post potvrdil, že organizace se stala obětí útoku neznámé osoby. „Nejdůležitější je dostatečná kybernetická bezpečnost dat výboru. Poté, co jsme se o útoku dozvěděli, výbor okamžitě informoval FBI, která nyní případ prošetřuje. Z bezpečnostních důvodů však nemůžeme průběh vyšetřování dále komentovat,“ sdělil deníku Ian Prior.

Národní výbor podle dalšího anonymního zdroje, který je obeznámen s okolnostmi případu, zjistil již v dubnu, že byl napaden. Vyšetřování podle něj započalo v rámci několika dní. Výbor však o incidentu veřejně neinformoval, protože podle nejmenovaného zdroje nechtěl upozornit hackera na probíhající vyšetřování.

Tento kyberútok nese podobné rysy jako případ z roku 2016, kdy ruští hackeři ukradli emaily členům Národního výboru Demokratické strany. V tomto případě hackeři ukradenou emailovou korespondenci poskytli serveru WikiLeaks, který je následně zveřejnil. Došlo tak k odhalení, že vedoucí členové komise vyjadřovali podporu kandidátce demokratů Hillary Clintonové i přes to, že veřejně prohlásili, že se nebudou vyjadřovat k tomu, kterého kandidáta preferují. Podle Národního výboru Republikánské strany zatím nejsou žádné známky toho, že by nyní ukradené emaily byly veřejně publikovány.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.