Hlavní obsah

Řešení problému s brexitem? Nezávislost, říká Skotsko

Foto: Reuters

Jediným řešením skotského brexitu je podle premiérky Sturgeonové nezávislost.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová na sjezdu Skotské národní strany (SNP) uvedla, že jedinou možností, jak vyřešit „problém s brexitem“, je učinit Skotsko nezávislým na Spojeném království. Spolustraníky a podporovatele SNP zároveň vyzvala k trpělivosti s tím, že časem Skotů s obdobným názorem přibude.

Článek

„Brexit je vážným problémem pro Skotsko a může za to zcela elementární problém – naše budoucnost není v našich rukou. Budoucnost Skotska leží v rukou Westminsteru, a tak jediným řešením je stát se nezávislou zemí,“ pronesla Sturgeonová v úterý na konferenci SNP s heslem Hope (angl. naděje). Její řeč provázel hlasitý potlesk a jásot.

Velká Británie se pro odchod z Evropské unie v roce 2016 rozhodla 52 procenty všech hlasů. Zatímco v Anglii se pro odchod vyslovilo lehce přes 53 procent voličů, 62 procent Skotů si přálo v EU zůstat. Brexit tak ve Skotsku, které otázku vlastní suverenity řeší dlouhodobě, přispěl k umocnění nepřátelské nálady vůči britské vládě.

Sturgeonová, která je předsedkyní SNP a zároveň premiérkou Skotska, vyzvala lidi v sále i mimo něj, aby byli trpěliví. Čas podle ní přinese další „fanoušky nezávislosti“. Dodala také, že ve chvíli, kdy budou podmínky, za jakých Velká Británie opustí EU, jasné, její strana vydá nové prohlášení týkající se skotské nezávislosti.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Výbuch auta s trhavinami si v Sýrii vyžádal nejméně deset životů

    Nejméně deset mrtvých a 15 zraněných si v neděli vyžádal výbuch auta naloženého trhavinami v syrském města Ar-Raj blízko hranice s Tureckem. S odvoláním na místní městský úřad a zdravotníky o tom informovala agentura Reuters. Exploze poničila část nemocnice, stálo v prohlášení úřadu města, které se nachází v severozápadní Sýrii a které kontrolují povstalci podporovaní Tureckem. Turecká státní agentura Anadolu uvedla, že v „teroristickém bombovém útoku“ u hranice přišlo o život 12 civilistů.

  • Provoz na trati mezi Berounem a Zdicemi stojí

    Provoz na železniční trati mezi Berounem a Zdicemi je zastaven, vlak kvůli chybě strojvedoucího strhl v opravovaném úseku trakční vedení. Oprava může trvat podle předběžných informací až do 22:00, řekla ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Nela Friebová. Jde o vytíženou část trati, kudy jezdí vlaky například ve směru na Plzeň a Mnichov.

  • 49 tisíc lidí ve stávce. Lidé řekli automobilce dost

    Jednání o nové pracovní dohodě mezi odbory a automobilkou General Motors se dostala do slepé uličky a všech zhruba 49 tisíc zaměstnanců v USA vstoupí v neděli před půlnocí do stávky. Oznámil to odborový svaz United Auto Workers (UAW). Stávka bude prvním větším přerušením práce v GM od roku 2007. Stávka podle agentury AP zřejmě zastaví výrobu GM ve Spojených státech, ale také v Kanadě a Mexiku. GM je největší automobilkou v USA.