Hlavní obsah

Robot umí zastat práci soudců, ve Štrasburku zvažují jeho pomoc

5. 11. 2016

„Umělá inteligence by mohla soudcům pomáhat," říká profesot ČVUT Michael Šebek.

Vědci vybudovali umělou inteligenci, která předpověděla rozsudky soudců Evropského soudu pro lidská práva.

Článek

Vědci vybudovali umělou inteligenci, která dokáže zhodnotit soudní důkazy i z etické stránky a řekne, jak by měl být případ vyřešen.

Robot se zatím při testování shodl se skutečnými rozsudky soudců Evropského soudu pro lidská práva v osmdesáti procentech. V budoucnosti tak možná bude pomáhat v rozhodování části případů.

Algoritmus, na jehož základě robot rozhoduje, vychází z 584 případů týkajících se mučení a ponižujícího zacházení. Počítač umí s využitím těchto informací vytvořit svoje vlastní řešení a evropští nejvýše postavení soudci jej podpořili.

„Možná že už dnes by to šlo použít jako pomoc soudcům," připouští v rozhovoru pro Seznam profesor Michael Šebek z Katedry řídicí techniky Českého vysokého učení technického. Autoři počítačového soudce říkají, že samostatně zatím rozhodovat nebude. Ale mohl by být používán jako pomocník.

Vedoucí projektu Nikolaos Aletrase z University College v Londýně deníku The Independent řekl: „Nechceme, aby umělá inteligence nahradila soudce nebo právníky, ale myslíme si, že by roboti byli užiteční při rychlém odhalování vzorců v případech s jasnými výsledky." Připomíná tak, že robot vyvozuje závěry právě podle toho, jak soudci v minulosti přistupovali k podobným případům. Právě díky těmto opakujícím se vzorcům se robot může snadno rozhodnout.

S doktorem Aletrasem souhlasí i jeho kolega Vasileios Lampos a dodává: „Předchozí studie předvídaly výsledky založené na povaze trestného činu nebo na postavení soudce, takže toto je poprvé, co byly rozsudky předpovídány pomocí analýzy textu připraveného soudem.”

Doporučujeme

Další zprávy