Hlavní obsah

Svět bez obalu: Roboti jako možná příčina třetí světové války. Podívejte se, co teď umí

10. 10. 2017

Příčina třetí světové války? Pořad Svět bez obalu o využívání umělé inteligence.

Pořad Svět bez obalu, tentokrát o robotech jako potenciálním nebezpečí pro naši planetu.

Článek

Soupeření států o převahu v oblasti umělé inteligence bude nejpravděpodobnější příčinou třetí světové války, věští americký podnikatel Elon Musk, zakladatel společnosti Tesla. Válku by podle Muska v budoucnosti nemuseli iniciovat státníci, ale právě umělá inteligence, pokud by dospěla k závěru, že preventivní úder je nejpravděpodobnější cestou k vítězství.

„Současné technologie se umělé inteligenci nepřibližují ani na krok,” říká profesor Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR. „Nejlepší armádní roboti jsou v současnosti z dílny Boston Dynamics,“ dodává Jan Flusser. „Oni vyvíjejí čtyřnohé roboty, které mají podporovat vojáky. Tito roboti jsou velmi sofistikovaní, ale to jsou jen naprogramované stroje, které nemají vlastní inteligenci.”

Musk již minulý měsíc podepsal dopis vyzývající OSN, aby zakázala vývoj takzvaných „robotů zabijáků“. Experti na umělou inteligenci v dopise varují, že „smrtelná autonomní“ technologie představuje Pandořinu skřínku. Důležité je podle nich jednat včas a užití umělé inteligence při obsluhování zbraní zakázat.

„Ta výzva mi připadá odtržená od reality. Nikdy v historii zákaz nějakých zbraňových systémů totiž nevedl k tomu, že by se ty zbraně opravdu přestaly používat,” komentuje český vědec.

Příznivci robotů ale věří, že současné válečné zákony jsou pro řešení situace dostačující, pokud budou takové zbraně vyvinuty. Naopak odpůrci této technologie jsou přesvědčeni, že roboti zabijáci představují pro lidstvo hrozbu.

yvarpzumanzesanyknalc

Názory k článku

Reklama