Hlavní obsah

Rok 2018 byl teplý s minimem srážek. Ten nový nebude jiný

Meteorologické ohlédnutí za rokem 2018. (Video: Petr Dvořák, Seznam.cz)

Reklama

1. 1. 2019 7:52

Celý uplynulý rok byl teplotně nadprůměrný s minimem srážek. Nový rok 2019 nebude příliš odlišný. Teploty budou dosahovat podobných hodnot, srážek by mohlo přibýt, vláhový deficit však nevyrovnají.

Článek

Rok 2018 byl teplotně nadprůměrný, ale srážkově silně podprůměrný. Leden byl teplejší o 4 stupně Celsia, než je teplotní průměr pro tento měsíc, v historii se tak jedná o jeden z nejteplejších lednů vůbec. Únor přinesl pravou nefalšovanou zimu. V březnu místo jara přišlo sněžení a mráz.

Dubnem se nastartovalo teplotně nadprůměrné počasí, které trvalo až do konce roku. Jarní, až skoro letní počasí přišlo velmi skokově. Květnové teploty se od průměrných tolik nelišily, srážek však přišlo méně.

Ve stejném duchu se neslo i celé léto, které se drželo ve vysokých teplotách, ale srážek bylo minimum. Babí léto pokračovalo přes září až do října. V průběhu listopadu a prosince se srážky vracely k průměrným hodnotám. Na začátku zimy se sníh objevil pouze na horách, v nížinách se zatím vůbec nevyskytuje.

Nový rok 2019 bude podle klimatologických modelů také teplotně nadprůměrný, srážkově průměrný až podprůměrný.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené