Hlavní obsah

Romové vyzvali k reformě policie, žádají zákaz zakleknutí na krk

Amatérské video zachytilo kontroverzní zákrok policie.Video: facebook.com

 

Reklama

28. 7. 2021 15:55

K reformě policie, jež má mimo jiné zahrnovat zákaz zakleknutí krku při zákrocích, povinně vedenou statistiku zraněných či zemřelých při policejních zásazích či důkladné proškolení policistů, dnes vyzvali zástupci romské menšiny.

Článek

Reagovali na smrt Stanislava Tomáše, který zemřel v Teplicích 19. června právě krátce po policejním zásahu. Podle Edity Stejskalové z rady vlády pro záležitosti romské menšiny by také zasahující policisté z Teplic měli být postaveni mimo službu, kvůli smrti muže na ně údajně míří několik trestních oznámení.

Stejskalová upozornila, že cílem výzvy není „démonizovat“ policisty, ale reformovat a profesionalizovat policejní práci. Podle ní je známo nejméně deset případů od roku 1990, kdy po policejním zákroku zemřeli lidé. Doplnila, že u většiny případů šlo o lidi jiné národnosti, či o zvláště zranitelné lidi, například psychicky nemocné.

Vyšetření smrti Tomáše podle Stejskalové nebylo důkladné. Stejně jako v jeho případě i v těch předchozích podle Stejskalové policie tvrdila, že její příslušníci postupovali správně, v některých ale pak soudy rozhodly, že byly zákroky nepřiměřené. Stejskalová dodala, že v přístupu policistů i některých politiků jsou patrné snahy o dehonestaci a dehumanizaci Tomáše, stejné příspěvky se podle ní objevují i na sociálních sítích. Upozornila, že z veřejných osob jen málokdo vyjádřil soustrast pozůstalým.

Další video ukazuje, co se dělo před příjezdem policie.Video: FB

Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš zemřel v červnu v sanitce poté, co proti němu tepličtí policisté použili donucovací prostředky. Z amatérského videozáběru je patrné, že policisté při zatýkání několik minut klečeli muži na krku. Bezpečnostní složky vinu na jeho úmrtí opakovaně odmítly; uvádějí, že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto policisté použili donucovací prostředky. Pitva podle policie neodhalila známky poranění orgánů ani dušení; podle jejích závěrů měl muž v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Kvůli mužově smrti se už konalo několik demonstrací, jejich účastníci dávali najevo názor, že policie pochybila. Případ vzbudil pozornost nejen v České republice.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), což rodina zemřelého považuje za skandální, protože podle ní předjímají výsledky vyšetřování.

Generální inspekce bezpečnostních sborů již dříve oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení. K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované