Hlavní obsah

Roušky se ruší, ale v Praze nejspíš zůstanou. Chce je primátor i hygiena

Foto: Profimedia.cz

V pondělí by mělo padnout definitivní rozhodnutí ohledně nošení roušek v městské hromadné dopravě.

28. 6. 10:55

Ministerstvo, magistrát i hygiena se kloní k variantě roušky v pražské hromadné dopravě nechat, přestože od středy 1. července se toto opatření v celé republice ruší.

Článek

Od 1. července by měla nastat další vlna rozvolňování karanténních opatření. V obchodech nebo v hromadné dopravě by se například už nemusely nosit roušky, jsou ale některé oblasti, které budou z některých opatřeních vyňaty.

A otazník je i nad Prahou, kde v posledních dnech čísla nemocných covid-19 narůstají a původní plán ministra Adama Vojtěcha, který v první polovině června říkal, že se budou smět sundat roušky ve vnitřních prostorách a ve veřejné hromadné dopravě, není vůbec jistý.

Hřib: Je to nejméně omezující opatření

V pondělí by mělo být definitivně jasno, zda lidé odloží v MHD roušku či nikoliv a jaká další opatření se pro Prahu rušit nebudou.

Pražský primátor za Piráty Zdeněk Hřib dnes pro Seznam Zprávy uvedl, že nechce předjímat, jaké stanovisko zítra padne a rozhodnutí nechá na odbornících: „Nechal bych to na odbornících, protože je potřeba vycházet z reálných dat a ta přesná data má hygiena.“

Zároveň se ale bere nošení roušek v MHD jako nejméně omezující záležitost pro Pražany.

„Z mého pohledu jsou roušky v městské hromadné dopravě nejméně omezující ze všech opatření,“ řekl primátor. „Navíc samozřejmě vnímám, že nárůst počtu nakažených covid-19 je vyšší než v minulých dnech,“ doplnil. Hřib byl navíc první, kdo povinnost nosit roušku v MHD zavedl.

Hygienička: Budeme asi opatrnější

Rovněž epidemiolog Rastislav Maďar naznačil, že by roušky mohly zůstat v Praze povinné ve veřejné dopravě. Vše závisí i na situaci a nařízení příslušných hygieniků, roušky proto minimálně ze zavazadel lidí cestujících po republice nezmizí.

„Osobně bych to v Praze udělal tak, že povinnost je nosit zatím ponecháme v MHD. Myslím, že by nemusely být nezbytně nutné ve vnitřních prostorách,“ řekl pro Lidové noviny Rastislav Maďar.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová také uvedla, že se kloní k tomu, aby se opatření v Praze nerozvolnila hned a slova ministra z první poloviny června vyvrátila s tím, že byla úplně jiná epidemiologická situace.

„Uvidíme, jak situace bude vypadat, ale zatím si osobně myslím, že budeme asi opatrnější při vyhlašování 1. července. Myslím si, že mohu říct, že se tam zcela určitě objeví povinnost nosit roušky ve všech zdravotnických zařízeních a v zařízení sociálních služeb. " řekla serveru iRozhlas.

Rozhodnutí tak podle ní padne na základě aktuální epidemiologické situace, která během tohoto víkendu příznivá nebyla. Podíl případů covid-19 na počtu testů je totiž nejvyšší od března. Během soboty přibylo v Česku 260 případů, v Praze však jen osm z nich.

Ke zvážení je podle ní i ponechání omezených návštěv v zařízeních sociálních služeb. „Což třeba konkrétně v okrese Karviná už platí teď. Abychom chránili citlivé skupiny. A potom veřejná doprava, myslím městskou hromadnou dopravu,“ doplnila.

Stejné stanovisko s hlavní hygieničkou zastává dle svých slov šéfka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. „Zastávám stejné stanovisko s paní Rážovou. V Praze ale není situace až tak problematická. V sobotu bylo hlášeno 8 případů, z toho 4 byly vyhledány pro kontakt v rodině či kolektivu,“ řekla Seznam Zprávám Jágrová.

Za nárůstem podle ní může být to, že skončily odběry v Karviné. Právě v okrese Karviná je podle údajů ministerstva aktuálně nejvyšší podíl nově potvrzených případů nákazy na obyvatele. Na 100 tisíc obyvatel tam připadá asi 136 případů za posledních sedm dní.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené