Hlavní obsah

Ruská zbraňová aktivistka Butinová přiznala u soudu v USA vměšování do americké politiky, byla i v Praze

Rusce Butinové hrozí až pět let za mřížemi. (Video: Marek Martinovský, AP)

 

Reklama

13. 12. 2018 20:10

Marija Butinová byla předsedkyní ruské asociace držitelů zbraní Právo na zbraně. Skrze americkou Národní zbraňovou asociaci (NRA) se měla třicetiletá Ruska nezákonně pokoušet ovlivňovat politiky Republikánské strany.

Článek

Ruska Marija Butinová, zadržená ve Washingtonu pro podezření ze spiknutí proti USA, se přiznala, že se snažila proniknout do americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA) s cílem získat informace o vlivných Američanech a přes ruského prostředníka je předat do Moskvy. Oznámila to dnes soudu na základě dohody s vyšetřovateli, která jí dává šanci na nižší, nanejvýš údajně půlroční trest vězení.

Američtí prokurátoři Butinovou obvinil letos v červenci, že působí v USA jako nenahlášený agent v zájmu cizí mocnosti, tedy Ruska. Obvinění, které zákon hodnotí jako spiknutí proti USA, Butinová zprvu odmítla. Moskva pak kauzu označila za smyšlenou a vyzvala americké úřady, aby Butinovou bezodkladně propustily.

V minulých dnech ale Butinová svůj názor změnila a podle advokátů začala spolupracovat s vyšetřovateli. Dnes před soudem ve Washingtonu skutečně vinu přiznala. Podle jejích obhájců byl kontaktem, který měl její informace předávat Moskvě, vlivný ruský politik a bývalý poslanec Alexandr Toršin, nynější viceguvernér ruské centrální banky.

Kauza Butinové bezprostředně nesouvisí s vyšetřováním údajného ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, které vede bývalý šéf FBI Robert Mueller. Sama Butinová se nicméně s Trumpem osobně setkala, v roce 2015 mu na shromáždění v Las Vegas položila dotaz na budoucí vztahy s Ruskem. Trump tehdy řekl, že s prezidentem Vladimirem Putinem bude vycházet velmi dobře. Sankce prý nejsou zapotřebí.

Údajná agentka Ruska Butinová byla v roce 2013 také na návštěvě Prahy. Jako předsedkyně organizace Právo na zbraně se v hlavním městě se zúčastnila valné hromady občanského sdružení držitelů zbraní LEX.

Jak napsal deník Aktuálně, představitele LEX nevarovalo, že Butinové tehdy bylo necelých 24 let a přitom tvrdila, že z nuly vybudovala nevládní organizaci Pravo na oružije (Právo na zbraň) s desítkami tisíc členů po celém Rusku.

„Slečna Butina se zmínila, že jejich sdružení má podporu jednoho ruského senátora. Více nám nebylo známo – neptali jsme se, protože nás to nezajímalo," odpovědělo na dotaz Aktuálně letos v červenci sdružení LEX. Návštěvu Butinové přitom později prověřovala také BIS.

Případ devětadvacetileté Rusky v úterý komentoval Putin s tím, že o její příslušnosti k ruským rozvědkám žádná ruská tajná služba nic neví.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované