Hlavní obsah

Moskva tvrdí, že si předvolala českého velvyslance, Praha to popírá

Foto: Profimedia.cz

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s mluvčí Marijou Zacharovovou.

Reklama

1. 7. 2021 15:29
aktualizováno • 1. 7. 2021 16:39

Moskva dnes oznámila, že si kvůli kauze Vrbětice předvolala českého velvyslance. Podle ruských tiskových agentur o tom na briefingu informovala mluvčí ruské diplomacie. Praha tuto zprávu popřela.

Článek

České velvyslanectví v Moskvě odmítlo ČTK sdělit podrobnosti. „Mohu vyvrátit, že by pan velvyslanec měl být předvolán, jak uvedly zahraniční agentury,“ řekla později ČTK mluvčí Černínského paláce Eva Davidová.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury Interfax uvedla, že ruské ministerstvo zahraničí se chystá velvyslance Vítězslava Pivoňku seznámit se svou pozicí ohledně Vrbětic. „Svůj postoj k této zpolitizované kauze brzy vyložíme hlavě české diplomatické mise v Moskvě, která byla předvolána na Smolenské náměstí (ruské ministerstvo zahraničních věcí),“ citovala agentura Zacharovovou.

Takzvaná vrbětická kauza se týká explozí v muničním skladu ve Vrběticích, do nichž byly podle Prahy zapojeny ruské tajné služby. Tento týden v pondělí náměstek českého ministra zahraničí Martin Smolek předal ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu, která uplatňuje mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do explozí z roku 2014 a požaduje plnou náhradu škod. Moskva reagovala oznámením, že česká žádost připomíná vyděračství.

Mluvčí ruské diplomacie podle dnešních zpráv ruských tiskových agentur na briefingu zopakovala, že česká tvrzení považuje za absurdní. „Historka s výbuchy ve Vrběticích a určitými nároky české strany (vůči Rusku) čím dál víc připomíná příběhy o dobrém vojáku Švejkovi a jeho dobrodružstvích z nestárnoucího díla (Jaroslava) Haška. Úplně stejná fantasmagorie, absurdita, která je na hranici a někdy i za ní a jde proti zdravému rozumu,“ citovala komentář Zacharovové agentura TASS.

Smolek zároveň v pondělí ruskému velvyslanci sdělil, že zařazení České republiky na seznam „nikoli přátelských“ států představuje porušení mezinárodního práva, a tlumočil mu požadavek české diplomacie, aby Rusko přestalo toto označení používat. Rusko zařadilo Česko na nově vytvořený seznam zemí, které nejsou přátelské, jako jediný stát vedle USA v polovině května. Podle české diplomacie jde o porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době velmi napjaté. Česko v dubnu v souvislosti s tvrzením, že do výbuchů byly zapojeny ruské tajné služby, rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které identifikovalo jako zpravodajské důstojníky. Moskva český postup odmítla a reagovala vyhoštěním 20 diplomatů a zaměstnanců ambasády v ruské metropoli. Poté Česko rozhodlo o zastropování počtu diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle stavu na české ambasádě v Moskvě a de facto o vyhoštění dalších 63 pracovníků ambasády. Ti z Česka odcestovali do konce května. Moskva reagovala prohlášením, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“ a omezí počet pracovníků českého velvyslanectví najímaných v Rusku.

Reklama

Související témata:

Doporučované