Hlavní obsah

Ruský ministr útočí na Ukrajinu. Tamní režim má rysy neonacismu, řekl v rozhlase

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova Ukrajině vládnou neonacisté. (Video: Šimon Trantina, Reuters)

 

Reklama

17. 12. 2018 18:37

Za neonacistický režim, který se dostal k moci díky zradě Západu, označil v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vládu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Pohrozil Ukrajině, aby se nepokusila o vojenskou provokaci na administrativní hranici s Krymem. Kyjev ji podle Lavrova chystá na konec prosince.

Článek

Ukrajinský režim má „všechny rysy režimu nacistického a neonacistického“, řekl Lavrov v rozhovoru pro rozhlasový kanál listu Komsomolskaja pravda. Dostal se podle ruského ministra k moci „díky tomu, že Západ zradil všechny normy mezinárodního práva a mezinárodního chování“. Většina ukrajinského národa se chce „ostudného režimu“ zbavit a přeje si návrat k normálním vztahům s Ruskem, konstatoval Lavrov.

Rusko ale s Ukrajinou nebojuje, „ani s ní bojovat nebudeme, to vám slibuji“, řekl diplomat posluchačům. S Kyjevem prý bojují ruskojazyční občané Ukrajiny, kteří žijí v Donbasu. Ministr tak zopakoval tvrzení Moskvy opakovaně popírané Kyjevem a jeho spojenci, že povstání separatistů na východě Ukrajiny Rusko vojensky nepodporuje.

„Máme určitý vztah ke státu Ukrajina, ten je mnohem větší a pro nás důležitější než tamní režim, který je nyní u moci kvůli zradě. Neonacistický vliv na Ukrajině je jasný a nezpochybnitelný, to nás mrzí. Tamní neonacisté nijak neskrývají svoje názory a obdiv k nacistické ideologii, to je všem známo.“

Lavrov obvinil ukrajinské vedení, že v poslední dekádě chystá vojenskou provokaci na administrativní hranici mezi anektovaným Krymem a ukrajinským vnitrozemím, kterou Moskva po okupaci poloostrova vydává za státní hranici Ruské federace. Odpověď Ruska by podle Lavrova byla pádná.

„Je to naše země, naše hranice. Nedopustíme, aby se (Porošenko) jakkoli pokusil hájit své zájmy a porušovat práva, která obyvatelé Krymu obhájili v plném souladu s mezinárodním právem,“ řekl dále.

Lavrov nicméně naznačil, že lidové republiky, které proruští vzbouřenci vyhlásili v Donbasu, Rusko oficiálně uznat nehodlá.

„Chcete je uznat? A co dál? Ztratit zbytek Ukrajiny a nechat ji nacistům?“ odpověděl ministr na dotaz ruských posluchačů, proč Moskva povstalecké státy neuznává.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované