Hlavní obsah

Ryanair uzavřel dohodu s odborovým svazem pilotů v Irsku

Ryanair zaznamenal pokrok v jednání s nespokojenými piloty v Irsku. (Video: Lukáš Marek, Reuters)

 

Reklama

23. 8. 2018 13:18

Irská letecká společnost Ryanair se dohodla s odborovým svazem irských pilotů Fórsa. Dohoda by mohla být průlomem ve snaze Ryanairu zmírnit stávky a protesty zaměstnanců společnosti po Evropě. Budou ji ale muset ještě odhlasovat členové odborů.

Článek

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair uzavřela dohodu s odborovým svazem pilotů v Irsku Fórsa. Svaz členům odborů doporučil její schválení. Odbory odmítly dohodu komentovat, dokud nebude dokončeno hlasování. Dohoda je průlomem v úsilí aerolinek zmírnit protesty zaměstnanců v Evropě a poslala akcie firmy prudce vzhůru, uvedla agentura Reuters.

Piloti v Irsku tento měsíc uskutečnili již pátou 24hodinovou stávku v letošním létě. Irští piloti však nejsou jediní. Ryanair se letos v létě potýká se stávkami pilotů, ale i palubního personálu v řadě zemí. Musel kvůli nim zrušit stovky letů. Zaměstnanci protestují proti pomalému pokroku jednání o pracovních dohodách.

„Nyní se uskuteční tajné hlasování o navrhované dohodě, Fórsa a jeho zástupci pilotů v Ryanairu doporučují její přijetí,“ uvádí se v prohlášení odborů. Odborový svaz Fórsa rovněž uvedl, že zprostředkovatel jednání požádal, aby ani jedna ze stran dohodu dále nekomentovala, dokud hlasování neskončí.

Dohoda byla podle zpravodajského serveru RTE uzavřena po 22 hodinách jednání, které začalo ve středu ráno. Spory mezi odbory a aerolinkami se týkaly mimo jiné dovolených či přesunu základen.

Ryanair létá do 37 zemí a loni přepravil 130 milionů cestujících. Loni v prosinci se mu podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované