Hlavní obsah

Ryanair trápí stávka za zlepšení podmínek zaměstnanců, denně zruší přes 300 letů

Foto: Shutterstock

Dopravce Ryanair zruší na dva dny přes 300 letů denně (Ilustrační foto). (Zdroj: Shutterstock)

Reklama

18. 7. 2018 21:14

K omezení dojde 25. až 26. července a dotkne se desetitisíců cestujících, kteří zamířili do Belgie a na Pyrenejský poloostrov.

Článek

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli stávce palubního personálu příští týden zruší více než 12 procent letů. Opatření se ve dnech 25. a 26. července podle středečního sdělení firmy dotkne až 300 letů denně do Belgie, Portugalska, Španělska a v opačném směru a zasáhne téměř 50 tisíc cestujících.

Zákazníci, již mají cestovat na zmíněných trasách a kteří dnes nedostali e-mail nebo SMS zprávu, mohou podle firmy počítat s tím, že jejich let se uskuteční. „Tyto stávky jsou naprosto neospravedlnitelné a nedosáhnou ničeho jiného, než že se rodinám zkomplikuje dovolená,“ píše se ve sdělení firmy.

Tento týden v pátek hodlá Ryanair kvůli stávce irských pilotů zrušit asi 24 spojů mezi Irskem a Británií. Minulý týden ze stejného důvodu zrušil 30 letů.

Napjaté vztahy ve firmě panují už od loňského roku. Palubní posádky ze základen firmy po celé Evropě zveřejnily 4. července seznam 34 požadavků, včetně „spravedlivé mzdy na živobytí“, zlepšení nemocenských dávek nebo pracovních smluv ve vlastním jazyce založených na místním, nikoli irském právu. Posádky si mimo jiné stěžují, že během letu musejí platit za pitnou vodu.

Ryanair tvrdí, že pracovní podmínky pro zaměstnance jsou konkurenceschopné a často lepší než u ostatních nízkonákladových přepravců. Na Twitteru dnes podnik také zveřejnil seznam výhod pro palubní posádky včetně ročního platu až 40 000 eur (1,1 milionu korun). A to pro zaměstnance ze zemí, kde je vysoká míra nezaměstnanosti mezi mladými.

Aerolinky Ryanair působí ve 37 zemích včetně České republiky. Z hlediska počtu přepravovaných cestujících jsou evropskou jedničkou, loni jejich služeb využilo na 130 milionů pasažérů. Loni v prosinci se firmě podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodla uznat odborové svazy. Od té doby se jí ale nedaří s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách.

Společnost, která v pondělí oznámí výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí, vykázala ve finančním roce do 31. března rekordní zisk 1,45 miliardy eur (37,5 miliardy korun). Varovala však, že kvůli vyšším nákladům na palivo a personál a rovněž kvůli konstantním cenám jízdného bude zisk klesat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované