Hlavní obsah

Rybáři musí kvůli nákaze zlikvidovat chov ve třech rybnících

Foto: Unsplash

Ilustrační foto.

Reklama

1. 9. 2020 14:21

Společnost Rybniční hospodářství dnes začala s výlovem Sopřečského rybníka na Pardubicku, ve kterém se u ryb prokázala nákaza herpes virem.

Článek

„Stejně bude muset firma postupovat u rybníků Újezdský a Bohumilečský u Sezemic na Pardubicku, kde je nákaza také,“ řekl majitel společnosti Adolf Vondrka.

„Máme zhruba polovinu obsádky slovenou. Výlov skončíme nejspíš ve čtvrtek. Je to velký rybník, má 90 hektarů,“ uvedl. Bohumilečský rybník pak rybáři vyloví kolem 20. září a Újezdský kolem 30. září. Rybníky firma právě vypouští. „Chová v nich rybí násady, je v nich asi kolem 50 tun ryb,“ řekl Vondrka. „Došetřovali jsme přesuny ryb, které souvisely se Sopřečským rybníkem, a zjistili další nákazu. Ryby tam musí být vylovené do 15. října,“ uvedl krajský veterinář Radek Axmann.

„Je to pro nás nepříjemná událost, která se dotkne našich zahraničních zákazníků. Na domácí trh to nebude mít vliv, ale jsme samozřejmě velmi zklamání, že se virus loni nepodařilo zastavit a znovu se letos objevil,“ dodala firma na sociální síti.

Vylovené ryby ze Sopřečského rybníka většinou nemají příznaky nemoci. Někdy se nemusí projevit měsíce i roky. „Některé kusy mají na žábrách lehce bělavý povlak, nebo náznaky, že prodělaly nekrózu žaber a zhojila se jim,“ řekl Vondrka. „Je vidět, že nemocí prošly. Úplně v pořádku nejsou, ale je pravděpodobné, že kdyby byly nechané v izolaci, dozvuky příznaků by zmizely zcela,“ dodal.

Podle Vondrky bude veterinární správa v roce 2022 přehodnocovat nebezpečné rybí nákazy a je dost možné, že z nich herpes virus, který napadá kapry a koi kapry, vyřadí. „Na rybnících obvykle uhyne deset až dvacet procent obsádky. Bylo by pak ponecháno na rybářích, aby si s nákazou poradili sami. Ale samozřejmě za případné ztráty už nás nebude stát kompenzovat,“ řekl Vondrka.

„Herpes virus byl u ryb identifikován a popsán zhruba před 15 lety, v rybí populaci existuje patrně déle,“ uvedl krajský veterinář Axmann. Herpes virus je vysoce nakažlivý. Nákaza se mechanicky může přenést například z vodních ptáků nebo rybářského náčiní. Patogeny se do Sopřečského rybníka mohly dostat při povodních. Tři rybníky na Pardubicku po výlovu ještě čeká dezinfekce vápnem, minimálně šest týdnů pak musí zůstat ladem.

Vylovené ryby se po roztřídění dávají do speciálních kontejnerů, v kterých je voda bez kyslíku. Následně uhynou. Mrtvé ryby pak likvidují kafilérie. Herpes virus není přenosný na člověka a podle veterinárního zákona mohou rybáři ryby bez příznaků prodat zákazníkovi nebo rybí zpracovně. Většinou to ale nedělají. „Taková zpracovna je v České republice jenom jedna. Je v Klatovech, což je daleko,“ řekl Vondrka.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované