Článek
O pacienty bojující s nákazou novým koronavirem se budou dělit specializovaná pracoviště v Praze a v Brně. V hlavním městě jde o Nemocnici Na Homolce. V Brně si práci rozdělí zřejmě dvě fakultní nemocnice s tím, že pacienti pak skončí primárně v jedné z nich. Zapojí se tedy bohunická fakultní nemonice a Fakultní nemocnice u svaté Anny.
„Fungování nyní budeme řešit s ředitelem svaté Anny. O podrobnostech budeme informovat,“ uvedl ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba po jednání na Úřadu vlády.
„Vedle Homolky je Motol, který převezme pacienty, kteří mají jiné zdravotní problémy,“ vysvětli na večerní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš.
Vláda už avizovala, že chce stovky možných pacientů směřovat na specializovaná pracoviště. „Musíme počítat s tím, že dříve nebo později bude zasažena většina populace a péče o pacienty, kteří mají jiná přidružená onemocnění, bude zároveň pokračovat,“ vysvětlil Štěrba.
Pacienti s koronavirem se s velkou pravděpodobností budou soustřeďovat ke svaté Anně v centru města.
FN Brno od dnešního rána také rozšiřuje speciální opatření. U hlavního vstupu je speciální stan, v němž lékaři měří teplotu. Dovnitř se dostanou pouze akutní případy. Jiní pacienti musejí do odvolání čekat, nebo vyhledat jiná zařízení. „Na testování koronaviru pouštíme od víkendu lidi i bez cestovatelské anamnézy, kterým naměříme teplotu přes 38 stupňů Celsia,“ doplnil ředitel.
Nemocnice nyní přednostně testuje hospitalizované pacienty s koronavirem a také zdravotníky, kteří s nimi přicházejí do kontaktu.
Jedno z největších zdravotnických zařízení v zemi chce testování lidí dokonce výrazně rozšířit. „Začínali jsme na dvanácti vzorcích za jediný den, nyní zvládáme asi sto lidí. Do konce týdne budeme asi na tisícovce za 24 hodin,“ naznačil ředitel.
Podle ředitele jsou české nemocnice připravené i na větší zátěž pacientů, kteří budou potřebovat plicní ventilaci. „Ve FN Brno máme 100 potřebných přístrojů, okolo dvaceti je v dětské nemocnici. Další techniku má svatá Anna. Dnes má do Česka dorazit dalších 120 těchto přístrojů. V tuto chvíli se zdá, že kapacita Brna a republiky bude dostatečná, abychom byli schopní pacienty adekvátně obsloužit,“ řekl Štěrba.
V krizovém scénáři bude možné hospitalizovat v Brně stovky pacientů s koronavirem. „Ale musíme zachovat péči také o další pacienty. Pořád máme infarkty, autonehody. Kvůli koronaviru nepřestanou růst zhoubné nádory. Můžeme odkládat kosmetické operace, rovnátka, jiné luxusní zákroky mohou počkat,“ vysvětlil ředitel.
Zdravotníci v zařízení, kde ošetří přes milion pacientů ročně, zatím mají dostatek ochranných pomůcek. „Naše zásoby postačí na pět až sedm dní. Nicméně z Ministerstva zdravotnictví máme příslib, že dnes dorazí ze zahraničí zásilka respirátorů a roušek v řádu milionů kusů,“ doplnil Štěrba.
Jaké jsou potřeby nemocnice na ochranné pomůcky, nedokáže přesně specifikovat. „Samozřejmě záleží na počtu nakažených pacientů. Když máte jediného, potřebujete menší počet stále se převlékajících lékařů, než když máte takových pacientů padesát,“ upřesnil.
V Jihomoravském kraji bylo k pondělnímu poledni 12 potvrzených případů nákazy, pět z nich bylo hospitalizovaných v bohunické nemocnici.