Hlavní obsah

S novou knihovnou a spolkovým centrem IGI získaly Vratislavice i kino

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Ve Vratislavicích nad Nisou otevřeli nové centrum IGI, vzniklo přestavbou a dostavbou někdejší fary. Stavba, která přišla skoro na 86 milionů korun, je největší novodobou investiční akcí jediné liberecké městské části.

Článek

„Vratislavice díky tomu získaly moderní knihovnu, rodinné centrum a prostory pro spolky, ale také kino,“ řekl starosta Lukáš Pohanka.

Faru vedle kulturního centra 101010 získaly Vratislavice v roce 2017, budova nutně potřebovala rekonstrukci. Práce začaly před více než dvěma lety. Z budovy zůstaly prakticky jen obvodové zdi, jinak je vše nové včetně přístavby se třemi nadzemními a dvěma podzemními podlažími. „Zadáním bylo vytvořit knihovnu, spolkové centrum a komunitní centrum, dokonce jsme tam měli i autodráhu, která tady ve Vratislavicích je, ta se sem ale už bohužel opravdu nevešla,“ řekl ČTK architekt Jiří Janďourek.

Při rekonstrukci staré fary stavbaři odkryli i spodní patro, které bylo původně zasypané, odkryli tak valené klenby původního sklepa, kde je dnes rodinné centrum. „Získali jsme tak další patro,“ řekl Janďourek. Stavba nebyla vždy jednoduchá, až v jejím průběhu se například ukázalo, že původní krov staré fary je v horším stavu, než se původně předpokládalo a museli ho nahradit novým. Práce se také zhruba o dva měsíce protáhly kvůli zpoždění dodávky vybavení.

Vedle fary, oddělena průchodem, stojí moderní přístavba knihovny s ocelovým pláštěm, pod kterou je v hloubce osmi metrů kinosál. Sloužit bude i kulturním pořadům, pro školení a pořady knihovny. „Rozhodně nechceme konkurovat multiplexům,“ poznamenal Pohanka. Do nového prostoru se už přestěhovala městská knihovna, která dosud byla v jednom křídle sousedního kulturního centra 101010. „Přemýšlíme o tom, že bychom tam ten prostor využili jako výstavní,“ dodal starosta.

Nový spolkový dům svým jménem IGI připomíná významného vratislavického rodáka, zakladatele textilní továrny na koberce a deky Ignaze Ginzkeye, který se v 19. století významně podílel na rozvoji Vratislavic. Jeho podobu ztvárňuje plastika ze železa a skla v podobě obří lupy od výtvarnice Pauliny Skavové. „Původním zadáním bylo vytvořit pamětní desku, navrhla jsem ale, abychom to udělali jinak,“ řekla výtvarnice. Podoba továrníka tak není na bronzové desce, ale jde o reliéf odlitý ve skle obří lupy.

Související témata:

Doporučované