Hlavní obsah

Sankce proti Egyptu? Trumpův oblíbený diktátor naštval Kongres

Foto: Profimedia.cz

Abdal Fattáh Sísí a Donald Trump.

Reklama

16. 1. 2020 19:00

Newyorský taxikář a otec dvou dětí Mustafa Kassem zemřel po šesti letech v egyptském vězení. Den poté jednal americký prezident Donald Trump se šéfem egyptské diplomacie, jméno neprávem odsouzeného amerického občana ale na schůzce zřejmě nezaznělo.

Článek

Egyptské bezpečnostní složky ho zadržely v srpnu 2013. Den předtím, než se majitel amerického i egyptského pasu Mustafa Kassem chystal vrátit do Spojených států. Společně s dalšími sedmi stovkami lidí byl poté obviněn z účasti na protestech proti vojenskému puči. Egyptské úřady ale během soudního procesu nikdy nepředložily důkazy o Kassemově vině. Jak řekli jeho advokáti televizi ABC News, jejich klient byl v ulicích jen proto, aby si vyměnil peníze a nakoupil.

V den Kassemova zatčení zasáhl nynější egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí proti poklidné demonstraci na podporu svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Bezpečnostní složky podřízené Sísímu tehdy podle lidskoprávních organizací zabily přes osm stovek lidí, stovky dalších skončily za mřížemi.

Pět let čekal Kassem ve vazbě, než si v roce 2018 vyslechl verdikt egyptského soudu. Ten ho poslal na 15 let do vězení za pokus o svržení vlády. Ještě v týž den zahájil Kassem hladovku a napsal dopis s prosbou o pomoc Donaldu Trumpovi a jeho viceprezidentovi Miku Penceovi. „Ztrácím svou vůli a nevím, jak ještě upoutat vaši pozornost,” naléhal na ně. Pomoci z Bílého domu se ale nedočkal.

Zbytečná smrt, které se dalo vyhnout

V pondělí egyptské ministerstvo zahraničí rodině oznámilo, že 54letý Kassem zemřel na selhání srdce. David Schenker, představitel americké diplomacie pro Blízký východ, označil jeho smrt za „zbytečnou a tragickou” s tím, že se jí dalo vyhnout.

V úterý hostil Trump v Oválné pracovně Bílého domu egyptské, etiopské a súdánské diplomaty kvůli rozhovorům o stavbě přehrady na Nilu. Mluvčí Národní bezpečnostní rady nicméně odmítl říci, zda Trump téma Kassemovy smrti při setkání se šéfem egyptské diplomacie Samím Šukrím nadnesl.

O tom, že její bratr umírá, mluvila Kassemova sestra už loni v únoru. Její bratr byl diabetik, egyptští věznitelé mu ale odmítli poskytnout náležitou lékařskou péči.

Americké ministerstvo zahraničí tehdy uvedlo, že o jeho případu jednal ministr Mike Pompeo se svým egyptským protějškem. Po Kassemově smrti vyjádřilo ministerstvo znepokojení a přiznalo, že v egyptských věznicích je zadržováno několik dalších Američanů.

Demokratický senátor Chris Murphy upřesnil, že jich je nejméně šest. „Pompeo musí Egyptu připomenout, že vojenská pomoc je právně svázána s propuštěním vězňů, včetně šesti amerických občanů,” tweetoval.

Využijte svůj vliv na Sísího

Se stejným požadavkem přišli i účastníci tiskové konference ve washingtonské vládní čtvrti Capitol Hill. Akce organizované neziskovkou Plán na blízkovýchodní demokracii na ni pozvala bývalé politické vězně egyptského režimu i několik amerických senátorů. „Pokud nebude mít to, co se stalo Mustafovi Kassemovi, žádné důsledky, můžete si jen představit, jaký osud čeká na desítky tisíc Egypťanů, kteří za sebou nemají žádné mocné vlády, které by je hájily,” prohlásil bývalý egyptský vězeň Mohamed Soltan. Trumpovu vládu vyzval, aby využila svůj vliv a tlačila na propuštění zbývajících amerických občanů.

Sám Soltan strávil ve vězení celkem 22 měsíců a k propuštění mu pomohl právě zesnulý Kassem. Soltan podplatil vězeňské stráže, aby se dostal ke Kassemovi a dal mu podepsat dopis se žádostí o pomoc tehdejšímu prezidentovi Baracku Obamovi. Na rozdíl od Kassemova případu byl pokus úspěšný a Soltan se v květnu 2015 dostal na svobodu.

Po propuštění marně bojoval za to, aby se ven z vězení dostal i Kassem. „Angažovala se v tom bývalá i nynější administrativa, ale prostě to nestačilo,” citoval ho server Middle East Eye.

Méně smířliví byli demokratičtí senátoři, kteří o Kassemově smrti mluvili jako o zabití nebo sebevraždě a obviňovali z ní Trumpovu administrativu.

„Toto zabití by mělo sloužit jako budíček,” řekl senátor Chris Van Hollen, podle něhož je smrt selháním Trumpova týmu, který nevyvinul dostatečný tlak na vězňovo propuštění. Jeho kolega Chris Murphy pak navrhl zastavení americké finanční pomoci pro Sísího režim. USA mu ročně posílají 1,3 miliardy dolarů, více už dostává jen vláda Izraele.

Trumpův skvělý přítel

Donald Trump ale na svůj egyptský protějšek nedá dopustit. V minulosti o něm mluvil jako o „skvělém příteli” nebo o svém „oblíbeném diktátorovi“.

Méně pochopení pro Sísího diktaturu mají američtí senátoři, a to i mnozí z řad republikánů. Senátorský panel pro zahraniční pomoc vloni schválil dodatek ke zprávě o ročních výdajích, který ukládá Trumpově administrativě zakázat udělení víz těm egyptským představitelům, kteří se podíleli na Kassemově věznění. Podle jednoho demokratického zdroje serveru Al-Monitor má takovýto dodatek platnost zákona.

Zda ale egyptští představitelé nebudou skutečně moci vycestovat do USA, není ani zdaleka jasné. Podobná iniciativa se objevila v Kongresu i po vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího, Trump ale dosáhl toho, že se saúdští představitelé zapletení do jeho smrti jakýmkoliv sankcím vyhnuli.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované