Hlavní obsah

Schillerová dohání Babiše v popularitě, pětina Čechů ji ale nezná

Foto: Seznam Zprávy

Alena Schillerová.

20. 2. 13:08

Třetí nejlépe hodnocenou političkou je ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Článek

Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na kterého se dotahuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Následují ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předseda Pirátů Ivan Bartoš a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM. Proti loňskému říjnu se významněji zlepšilo hodnocení bývalého předsedy lidovců Marka Výborného, ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) a šéfa Pirátů Ivana Bartoše.

„Andrej Babiš je v aktuálním lednovém průzkumu hodnocen podobně jako v říjnu 2019, polovina veřejnosti premiéra hodnotí příznivě, téměř polovina nepříznivě,“ uvedli autoři průzkumu. Podíl pozitivních hodnocení Schillerové soustavně roste, naposledy se zvýšil na 47 procent z říjnových 43 procent. Nepříznivě ji vnímá třetina lidí, pětina ji nezná.

Postupně roste příznivé hodnocení také Maláčové na lednových 41 procent, negativně ji ale vidí 46 procent dotázaných. Nepříznivé hodnocení nad příznivým převažuje rovněž u Bartoše v poměru 56 : 40 procentům a u Zaorálka. Ministra kultury vnímá pozitivně 39 procent lidí, negativně 53 procent.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má 38 procent kladných hodnocení proti 31 procentům záporných, téměř třetina veřejnosti ho ale nezná. U Maláčové je podíl lidí, kteří ji neznají, 13procentní, u Zaorálka a Bartoše je menší než desetina. Nejméně známým členem vlády je ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Příznivé hodnocení se ve srovnání s říjnovým průzkumem výrazněji zvýšilo Bartošovi na 40 procent o šest procentních bodů a bývalému šéfovi lidovců Výbornému o osm procentních bodů na 26 procent. Kladný pohled na ministra Havlíčka vzrostl ze říjnových 24 na 31 procent v lednu. Zároveň ubylo lidí, kteří ho neznají. Podle STEM je to v souvislosti s medializací sloučení ministerstva průmyslu a ministerstva dopravy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené