Hlavní obsah

Schyluje se k nové rvačce firem Kapsch a SkyToll. Obě chtějí e-viněty

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

O zakázku na dodávku a provozování systému elektronických dálničních známek jsou připraveny se utkat i firmy, které spolu svedly nesmlouvavý boj o provozování nového mýtného systému.

Reklama

28. 1. 2020 7:21

Někdejší konkurenti ze soutěže o mýtný systém jsou prý připraveni jít i do nového tendru na dálniční známky. Pokud tentokrát půjde o standardní otevřenou soutěž.

Článek

Nová soutěž na dodávku a provozování systému elektronických dálničních známek patrně nebude taková idyla, jak by si Babišova vláda kvůli časovému tlaku přála. O zakázku jsou totiž připraveny se poprat i dvě těžké váhy, které spolu od roku 2017 sváděly nesmlouvavý boj o provozování nového mýtného systému.

Jde o rakouskou firmu Kapsch a česko-slovenské konsorcium CzechToll/SkyToll, které nakonec zakázku získalo a mýtný systém nedávno spustilo. Jejich střet v soutěži o mýto přitom vyvrcholil mnohaměsíčními tahanicemi před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Kdyby se podobný scénář měl opakovat u e-vinět, je nepravděpodobné, že se podaří digitální dálniční známky spustit od 1. ledna 2021, jak to platný zákon vyžaduje.

Zástupci obou „mýtných konkurentů“ pro Seznam Zprávy vyjádřili připravenost se nového tendru na e-viněty účastnit. Pokud ovšem tentokrát půjde o standardní soutěžní klání a nikoliv o zakázkové řízení s úzkým okruhem „vyvolených“ firem v utajeném režimu. Tak totiž bylo připraveno původní a novým ministrem dopravy Havlíčkem už odpískané zakázkové řízení.

„Záleží, jak bude soutěž na e-viněty vypsána. Když jako otevřená, určitě se chceme zúčastnit. Vždyť máme řadu referencí z celého světa,“ uvedl na dotaz Karel Feix, šéf české pobočky firmy Kapsch.

Podobně o účasti v hovoří i Matej Okáli, generální ředitel CzechToll. Jak uvedl, měli by zájem o soutěž na dálniční známky vypsanou vcelku a nikoliv rozdělenou na několik dílčích zakázek, jak Státní fond dopravní infrastruktury původní projekt vymyslel a kvůli čemuž čelil i ostré kritice.

Možného opakování souboje s firmou Kapsch se Okáli neobává a naopak vyzdvihuje, že jedině při účasti vícero firem může Ministerstvo dopravy dosáhnout kýženého zlevněnění služeb. „To je právě výhoda otevřené soutěže, že stát může získat nejlepší možnou cenu,“ uvedl generální ředitel CzechToll.

Jen třetinové ceny

Šéf firmy Kapsch Karel Feix mimo jiné předpokládá, že by státu mohli v rámci možných úspor nabídnout i možnost využití části technologie ze „starého“ mýtného systému, který firma Kapsch v Česku na dálnicích donedávna provozovala. A to ke stacionární kontrole placení dálničních známek. „Ta technologie na mýtných branách je stále funkční,“ podotkl Feix.

Sdružení SkyToll/CzechToll zase věří, že by v nové soutěži mohlo využít zkušeností ze Slovenska. Tam firma SkyToll pro stát zabezpečuje fungování dálničních známek i mýtného systému.

Jak už Okáli dříve uvedl pro ČTK, odměna pro provozovatele systému je na Slovensku stanovena procentem z vybraných peněz za elektronické dálniční známky. Jde o 2,7 procenta a v roce 2018 tak provoz e-vinět u východních sousedů stál v přepočtu kolem 50 milionů korun. V částce jsou vedle celého provozu i náklady na distribuci, zprostředkování plateb, kontrolu i řešení případných jízd bez platné známky.

Okáli si myslí, že i v Česku by celkové roční náklady neměly představovat více než tři procenta z tržeb (a cena by se tak mohla pohybovat mezi 100 až 150 miliony korun).

Podle něj by se ceny v otevřené komplexní soutěži měly každopádně dostat na třetinu, maximálně polovinu oproti nákladům za tisk a distribuci papírových známek.

Čekání na nový scénář

Nově pověřený ministr dopravy Karel Havlíček zatím jen oznámil zrušení kritizovaných soutěží. Jak si představuje náhradní řešení e-vinět, detailně neuvedl.

Ministr ale věří, že stát může využít řešení, které připravili dobrovolníci z řad programátorů o víkendovém hackathonu. „Pokud se prokáže, že tento systém je bezpečný a kvalitní, mohl by tvořit východiska pro to, jakým způsobem se bude dále postupovat,“ věří Havlíček.

Babišova vláda v pondělí rozhodla, že veškeré zakázky na informační technologie státních institucí v ceně nad šest milionů korun bude muset schvalovat odbor hlavního architekta eGovernmentu na Ministerstvu vnitra. A to právě v reakci na kauzu se zakázkami na e-viněty, kvůli kterým skončil předchozí ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Reklama

Doporučované