Hlavní obsah

Šéf Finanční správy pod tlakem: Klidně půjdu na detektor lži

Rozhovor s Martinem Janečkem, šéfem Finanční správy. Kontroluje jeho úřad daně Andreje Babiše? A jak?

21. 5. 2017 6:50

K firmám Andreje Babiše se kontroloři chovali jako k ostatním, tvrdí šéf daňových úředníků Martin Janeček.

Článek

Finanční správa, která má garantovat nezávislou a objektivní kontrolu, se dostala do víru vládní krize. Premiér Bohuslav Sobotka se rozhodl odvolat ministra financí Andreje Babiše po sérii afér ohledně jeho podnikání a majetku. A veřejně zapochyboval, že úředníci na financích, kteří až dosud byli Babišovými podřízenými, svou práci mohou dělat objektivně.

Nový kandidát na ministra Ivan Pilný pak přidal v České televizi další výhradu. Podle něj v jednom z prvních kroků po jmenování do funkce hodlá prověřit, jak spravedlivě Finanční správa postupuje proti podnikatelům.

Šéf daňových kontrolorů Martin Janeček v rozhovoru pro Seznam odmítl, že by se k firmám Andreje Babiše jeho úředníci chovali jinak než k ostatním plátcům daní. „Vždycky jsem byl zastáncem padni komu padni,“ tvrdí Janeček. Svědomí má prý čisté a klidně půjde i na detektor lži, říká ve videu, které si přehrajte v úvodu článku.

Janeček popírá i to, že by nadužíval takzvané zajišťovací příkazy, tedy další výtku, kterou zmínil premiér Sobotka i kandidát na ministra Pilný. „Ve více než 55 procentech, jak vyplývá z našich statistik, podnikatelé nepodali ani odvolání proti těmto rozhodnutím. I před soudy máme extrémní úspěšnost,“ říká Martin Janeček.

Svoji práci jsme schopni si obhájit, reaguje šéf Finanční správy na kritiku zajišťovacích příkazů.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené