Hlavní obsah

Šéf Samsungu do vazby nepůjde, akcie firmy na burze ihned stouply

Jihokorejský soud odmítl dát souhlas k vydání zatykače na šéfa Samsungu I Če-jonga. (Video: Josef Mačí)

 

Reklama

19. 1. 2017 7:18

Žaloba Samsung viní z uplácení Čche Son-sil, důvernice dočasně sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.

Článek

Jihokorejský soud odmítl dát souhlas k vydání zatykače na šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga. Zatykač požadoval úřad speciálního žalobce za údajnou roli hlavy Samsungu ve skandálu, který vedl k dočasnému sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Soudce, který podrobil I Če-jonga výslechu, ale poté oznámil, že je v současnosti „těžké uznat nezbytnost" jeho zatčení, uvedla agentura Reuters.

Společnost Samsung poté vydala prohlášení, ve kterém ocenila fakt, že další vyšetřování osmačtyřicetiletého I Če-jonga bude pokračovat bez potřeby jeho držení ve vazbě. Akcie Samsungu ráno po otevření burzy začaly stoupat o několik procent.

Žaloba I Če-jonga viní, že jeho firma zaplatila úplatky ve výši 36,42 milionu dolarů (asi 926 milionů korun) Čche Son-sil, důvěrnici dočasně sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Samsung Group obvinění popírá.

I Če-jonga, který je známý také jako Jay Y. Lee, vyšetřovatelé minulý týden vyslýchali nepřetržitě 22 hodin v rámci korupčního skandálu, který minulý měsíc vyústil v rozhodnutí parlamentu dočasně sesadit prezidentku Pak Kun-hje. Žalobce I Če-jonga viní také ze zpronevěry a lhaní pod přísahou při parlamentním řízení.

Prezidentku Pak Kun-hje parlament v prosinci dočasně kvůli korupčnímu skandálu odvolal. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované