Článek
Nákup deseti vrtulníků: odhadovaná cena 1,67 miliardy korun. Palivo na rok: 19 milionů. Pojištění na rok: 49 milionů. Platy 30 pilotů: více než 43,7 milionu za rok. Plat ředitele: 1,6 milionu korun za rok.
Tak vypadá v hlavních nákladech plán, jak by mohla od roku 2020 začít fungovat nová státní záchranářská organizace. Pomáhala by u nejvážnějších případů, kdy je ohroženo zdraví nebo životy.
Stát se pro její vznik rozhodl po dlouhých letech, kdy měl s provozem letecké záchranné služby potíže. Dnes ji na šesti základnách zajišťují soukromé firmy, na dalších čtyřech policie nebo armáda.
Co je dražší
Smlouvy s Ministerstvem zdravotnictví soukromníkům skončí na konci roku 2020. A po tomto datu se chce stát již obejít bez nich.
„Osobně si myslím, že ten systém bude jednodušší. Bude to operovat jeden státní podnik,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Poradce ministra financí Adam Vojtěch v tomto duchu připomíná těžkosti, do nichž se stát dostával při sjednávání nových kontraktů se soukromými firmami.
„Došli jsme k závěru, že v rámci zajištění stability by založení státního podniku bylo namístě,“ uvedl.
Naopak soukromým firmám se plán státu nelíbí. Třeba místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček říká, že policie a armáda létají dráž než jeho firma.
Kde sehnat piloty
Uvádí příklad: Letecká hodina vojenského vrtulníku přijde stát na 170 tisíc. Soukromníkům platí stát asi 95 tisíc. Upozorňuje i na další problém. „Obecně je velký nedostatek pilotů – disponují jimi převážně jen soukromí provozovatelé," uvedl. Se stejným argumentem - že není reálné, aby se státnímu podniku podařilo do roku 2020 sehnat třicet vyškolených pilotů - vystoupili také krajští politici.
Náměstek ministra zdravotnictví první připomínku odmítá. „My se domníváme, že to rozhodně nebude dražší než stávající model. Spíše by to mělo být o něco levnější,“ prohlásil.
Před tím, než plán na vznik státní letecké záchranky schválí vláda, ho dostali k připomínkám na konci června i záchranáři. Seznam.cz získal jejich e-mailovou korespondenci, v níž si stěžují, že se k návrhu musí vyjádřit do 24 hodin.