Hlavní obsah

Sháním covid, značka: spěchá. Na internetu se šíří promořovací inzeráty

Foto: Shutterstock.com

Nákazy se nebojí, k vakcínám důvěru nemají. Někteří neočkovaní se cíleně promořují, aby získali potvrzení o prodělání nemoci.

Reklama

aktualizováno •

Někteří odpůrci vakcín mají jasno – raději se nakazí, než aby se nechali očkovat.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Kdo má covid? Chci se nakazit, ať mám na 180 dní klid, díky,“ píše Kamil na svém facebookovém profilu. A není jediný, kdo se v posledních dnech shání po covid pozitivních. Někteří neočkovaní lidé na sociálních sítích vyvěšují inzeráty, ve kterých za peníze poptávají nákazu. Někteří jsou za ni ochotni zaplatit i několik tisíc korun.

Experti, které oslovily Seznam Zprávy, považují podobný přístup za velmi nezodpovědný a varují před ním. Vědomé šíření nakažlivé nemoci je zároveň trestný čin.

Kamila dovedla k úvahám nad cílenou nákazou nová vládní opatření. Není očkovaný, a tak od příštího pondělí nemůže například ani do restaurace, negativní test k prokázání bezinfekčnosti už mu stačit nebude. K vakcínám důvěru nemá. Zbývá mu tedy jediná možnost – prodělat nemoc. „Covid jsem měl už v prosinci a bylo to v pohodě. Starám se o stravu, sportuji a jím vitamíny, tudíž nevidím jediný důvod, proč se očkovat,“ vysvětluje.

Pevně rozhodnutý, že se nechá nakazit, ale zatím není. Těžkého průběhu se neobává, více by mu vadila karanténa. „Nechci sice sedět 14 dní zavřený doma, ale když to jinak nepůjde… Ještě počkám, s čím přijde nová vláda.“

Podobný inzerát zveřejnil i pětadvacetiletý Marek. Tomu už se ozvali dva covid pozitivní. Za drobnou úplatu by byli ochotni ho nakazit. „Zatím jsme se ještě nedomluvili, ale asi toho využiju. Otázka je, jestli to bude fungovat a opravdu se nakazím. Jinak mám ještě jednu možnost. Mám známé, co očkují. Dalo by se domluvit, že mi certifikát vystaví.“

Očkovat se mladý muž z Brna nechce. „Vidím za tím nějakou levárnu. Přijde mi zvrhlé tlačit to takhle do lidí a pořád říkat, jak je to dobrovolné. Tečka za covidem je blbost, ta nemoc nezmizí,“ říká.

Marek chce i nadále navštěvovat fitness centra a bazény. Doteď se při vstupu prokazoval SMS s negativním výsledkem, kterou si sám posílal. Ta mu teď ale nebude stačit, a tak se musí nakazit nebo si nechat vystavit za úplatu certifikát.

Nákazy se nebojí, covid-19 přirovnává k neštovicím. „Když je dostanete ve stáří, je to taky průser. Malé děti se ale vzájemně navštěvují a chodí se nakazit, to je v pořádku. V čem je tohle jiné? Mladým lidem to nic nedělá.“

Nová opatření

Vláda ve čtvrtek projednala zpřísnění opatření, která mají zastavit epidemii koronaviru. Platná by měla být do konce února příštího roku. V pátek bude ještě ladit detaily.

– Ve službách, restauracích, hotelech a na akcích už se bude možné prokázat pouze potvrzením o očkování nebo prodělání nemoci. Test nebude stačit.

– Neočkovaní lidé se budou muset v práci testovat. Vláda umožní i samotesty, zaměstnavateli je bude stát hradit. Vláda ale zřejmě zavede testování i pro očkované starší 60 let.

– Plošné testování na školách bude pokračovat i po dalších dvou kolech naplánovaných na 22. listopadu a 29. listopadu.

Studenti na kolejích se už nebudou smět testovat samotesty. Budou se muset prokázat jednou týdně testem z laboratoře.

– Zdravotní pojišťovny nebudou lidem dál proplácet antigenní testy. Nárok bude pouze na dva hrazené PCR testy za měsíc, rozočkovaní a děti až pět měsíčně.

Nákaza pak snáze mutuje

K promořovacím inzerátům se staví odborníci a zdravotníci různě.

Člen České vakcinologické společnosti a praktický lékař Daniel Dražan se ve své ordinaci s odmítáním vakcín setkává běžně. „Nikdy jsem se ale nesetkal s tím, že by se chtěl někdo covidem záměrně nakazit,“ popisuje. Při otázce, co si o promořovacích inzerátech myslí, mu dochází slova. „Na to se jen těžko hledá odpověď.“

Viroložka a členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace Ruth Tachezy zastává na promořovací inzeráty rázný postoj, a to i v případě, že se chtějí cíleně nakazit mladí lidé. „Nákaza je vždy riziková. Samozřejmě s věkem šance na těžký průběh narůstá. Nikdy ale nemůžete s jistotou vědět, jestli neskončíte v nemocnici. Považuji to za absolutní nezodpovědnost vůči všem ostatním,“ říká viroložka.

Mírnější názor má na inzeráty ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. „Pokud jde o mladé lidi, tak u nich je riziko vážného průběhu velmi malé. Když si zalezou domů a nebudou se dostávat do kontaktu s jinými lidmi, tak fajn,“ říká.

§ 152 Šíření nakažlivé lidské nemoci

(1) Kdo úmyslně způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,

b) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek,

c) poruší-li takovým činem důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, nebo

d) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví.

Zdroj: Trestní zákoník 40/2009 Sb.

Zároveň ale upozorňuje, že pokud by nakažený člověk nedodržoval karanténu a chodil mezi lidi, mohl by se stát obrovským rizikem pro ostatní. V potaz je také podle Štěrby nutné brát to, že čím více se virus šíří, tím větší je pravděpodobnost, že budou vznikat další varianty nemoci.

„Umím to pochopit, ale rozhodně tomu netleskám,“ dodává šéf nemocnice.

Chybějící kampaň i málo vysvětlování

Nedůvěru k vakcínám a stále nízkou proočkovanost si Štěrba vysvětluje hned několika důvody. „Základním problémem bylo, že se k lidem nepromlouvalo jednotným jazykem. Každý, komu narostla hlava na krku, měl pocit, že se musí k vakcinaci nějak vyjádřit. Objevovaly se různé názory, odborníci i kvazi odborníci hovořili jeden přes druhého.“

Kromě chybějícího konsenzu vidí Štěrba problém také v tom, že lidé uvěřili, že po očkování už se nenakazí. „My jako zdravotnická a lékařská veřejnost jsme zůstali lidem dlužni vysvětlení, proč se mohou nakazit i po dvou dávkách. Celé se to mělo vysvětlovat otevřeněji a transparentně. Takto část lidí ztratila důvěru, nevěří.“

Tachezy upozornila i na to, že vláda se měla v létě více soustředit na přesvědčování mladých ročníků. „Nebyla tu žádná kampaň, která by oslovovala mladé. Ty bylo třeba proočkovat během léta před tou víceméně očekávanou podzimní vlnou.“

Chyby na straně vlády vidí Dražan. „Nízká důvěra ve vládnoucí garnituru mohla způsobit to, že někteří se nebudou očkovat právě proto, že po nich vláda očkování chce. Vláda asi mohla udělat víc. Chyba bude ale zřejmě na více frontách. My zdravotníci jsme nedokázali lidem vysvětlit, jak je očkování důležité a nezbytné.“

Aktualizace: Příjmení respondenta Marka redakce na jeho žádost po publikaci článku odstranila.

Reklama

Doporučované