Článek
Čínský ministr obrany oznámil, že Čína uspořádala obrovské vojenské námořní cvičení na západě Jihočínského moře. Manévrů se zúčastnilo nejméně deset tisíc vojáků, dále 48 námořních plavidel a 76 stíhaček, uvedlo ministerstvo. Čínský prezident Si Ťin-pching cvičení pozoroval z paluby čínského torpédoborce. V následném projevu vyzval k modernizaci čínského námořnictva na světovou úroveň.
Masivním námořním cvičením chtěla Čína zastrašit jednak stěžovatele v podobě okolních zemí, jednak chtěla demonstrovat svou sílu Spojeným státům. Čínské lidové námořnictvo tímto posílá zprávu o tom, že tu je a také tu zůstane, uvedl pro CNN Collin Koh, výzkumný pracovník námořní obrany na S. Rajaratnamské škole mezinárodních studií.
Čínské námořnictvo se plaví na svou první námořní základnu v Africe
Manévry a ostrá palba. Čína na moři znovu ukazuje svaly
Jihočínské moře je už dlouho předmětem sporu asijských zemí. Čína si na něj nárokuje výsostné právo, přičemž ignoruje nároky Filipín a Vietnamu. Jihočínské moře také často navštěvuje armáda Spojených států, která tuto oblast považuje za mezinárodní vody.
Dalším státem, který chtěla Čína cvičením zastrašit, je Tchaj-wan. Ten plánuje námořní cvičení na příští týden. I toto ohlášené cvičení přispívá k eskalaci napětí.
Spojené státy, které jsou dodavatelem vojenské technologie do Tchaj-wanu, minulý týden oznámily, že podpoří výrobu ponorek právě pro Tchaj-wan.
V březnu prezident Trump podepsal zákony, které zlepšují možnosti cestování mezi Tchaj-wanem a Spojenými státy. Čínský prezident na to reagoval projevem na čínském národním kongresu, kdy upozornil, že nikdo nebude Čínu rozdělovat.