Článek
Hlavní práce už skončily, do dubna bude správa zámku připravovat zámeček k otevření pro veřejnost, řekl ČTK kastelán Richard Svoboda.
„Belveder se po krůčcích spravuje dvacet let, takže jeho otevření je důvodem k oslavě a poděkování těm stovkám lidí, kteří těžce poškozený objekt napadený dřevomorkou a zubem času dostali do dnešní solidní kondice. Otevřeno by mělo být letos od 1. dubna. Na ten den chystáme malou slavnost s cimbálovou hudbou,“ uvedl Svoboda. Součástí akce by podle něj mělo být i slavnostní zahájení výstavy keramika Jaroslava Homoly a večer ohňostroj Ivana Martínka. Vše bude ale záležet na vývoji pandemie.
Do slavnostního otevření zbývá ještě vybavit prostory zámečku základním mobiliářem a pověsit v místnostech pět křišťálových lustrů. Prohlídky v Belvederu správa zámku nebude organizovat tradiční formou se vstupným.
Ve Valticích lisovali slámové víno, poslední loňské hrozny
„Mělo by to být místo pomalých, příjemných setkání, chtěli bychom tu kavárnu, stálou degustaci nejlepších valtických vín a v osmibokém hlavním sále chceme tu a tam několika obrazy či trojrozměrnými artefakty seznámit návštěvníky se soudobými umělci,“ dodal Svoboda. Správa zámku plánuje umožnit v Belvederu i pronájmy na soukromé a rodinné akce.
Letohrádek Belveder byl na takzvaném Liščím vršku u Valtic postaven v roce 1806 pravděpodobně podle návrhu Josepha Hardtmutha, tehdejšího knížecího stavitele a architekta. Belveder byl původně zamýšlen jako centrum bažantnice. Po roce 1945 se stal součástí místního státního statku a byly v něm byty i sklad obilí.
Zcela zdevastovaný zámeček převzal Národní památkový ústav na konci minulého tisíciletí. Jeho záchranu zahájil výměnou krovů napadených dřevomorkou a postupnými úpravami interiérů. Kromě záchrany a obnovy samotné stavby bude v budoucnu zapotřebí ještě upravit desetihektarový park, který zámeček obklopuje.