Hlavní obsah

Šlapanice končí spolupráci s CTP, průmyslová zóna patrně nebude

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

3. 7. 2020 23:37

Dlouholetá snaha developera CTP Invest postavit mezi brněnským letištěm a Šlapanicemi velkou průmyslovou zónu na nejlepších zemědělských pozemcích je patrně u konce.

Článek

Šlapaničtí zastupitelé schválili v červnu kroky vedení města, které postupně vedou k ukončení veškerých smluvních vztahů s CTP, které potřebovalo od města pozemky a také změnu územního plánu. Podle starostky Michaely Trněné (Čisté Šlapanice) město povinnosti vyplývající ze smluv splnilo, nedluží developerovi žádné peníze a jeho postup hodnotí jako správný i dvě právní analýzy, které si dalo vypracovat. CTP na žádost ČTK o reakci nereagovalo.

CTP zhruba za 15 let, kdy o stavbu průmyslové zóny usilovalo, postavilo tři haly u silnice k letišti. Pozitivní přístup vedení města se změnil v negativní po komunálních volbách v roce 2014, v nichž občané vyjádřili svým hlasováním nesouhlas se stavbou zóny, a nezměnil se ani o čtyři roky později. Ministerstvo životního prostředí navíc nepovolilo změnu územního plánu na změnu využití zemědělských pozemků, protože je na nich půda nejvyšší kvality. Ornou půdu by bylo možné zastavět pouze ve veřejném zájmu, což zóna o velikosti zhruba 140 hektarů není.

CTP se v minulosti snažilo ovlivňovat jak rozhodnutí zastupitelů, tak občanů před volbami. V letácích představovalo, jak na části pozemků udělá park či cyklostezku. Zastupitelům také rozesílalo dopisy, v nichž avizovalo právní kroky vůči městu. „I na posledním zastupitelstvu jejich zástupce řekl, že společnost podnikne právní kroky. Uvidíme, co se bude dít. My jsme přesvědčeni, že jednáme správně, a už považujeme veškeré jednání s CTP za ukončené stejně jako projekt průmyslové zóny. I když je potřeba ještě některé kroky pro zvýšení právní jistoty udělat,“ řekla Trněná.

Už v minulosti město například vystoupilo ze Sdružení průmyslová zóna Šlapanice, skončily smlouvy o předkupních právech na pozemky, které měly být poskytnuty na výstavbu, a z katastru nemovitostí bylo vymazáno předkupní právo. „Vzhledem k tomu, že nebyly ani uzavřené kupní smlouvy na pozemky, vrátilo město CTP v plné výši vyplacenou zálohu na kupní cenu,“ uvedla Trněná. Většina smluv je ukončena splněním, uplynutím doby nebo tím, že se strany plnění nedomáhaly.

Zbývá ještě zahájit jednání o zrušení předkupního práva k tzv. církevním pozemkům.

CTP mělo v minulosti zájem i o pozemky přímo v okolí brněnského letiště. V nedávných letech tam však začala průmyslovou zónu rozvíjet společnost Accolade, která je nájemcem brněnského letiště. Neúspěšná byla i snaha vybudovat obří logistické centrum pro Amazon v Brně. I tak je CTP jedním z největších developerů průmyslových a administrativních komplexů v Brně a okolí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované