Hlavní obsah

Slovenský soud pozastavil nařízení o karanténě pro neočkované

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

13. 7. 21:06

Slovenský soud podle televize Markíza pozastavil nařízení o karanténě pro neočkované.

Článek

Slovenský ústavní soud v úterý podle televize Markíza pozastavil platnost nařízení, na jehož základě země vyžaduje karanténu až na výjimky od všech cestujících, kteří nejsou očkováni proti nemoci covid-19. Vyhlášku hlavního hygienika, která vstoupila v platnost 9. července a která vyvolala protesty na hranicích, napadla u soudu opozice. Ústavní soud rozhodnutí ohledně režimu na hranicích nekomentoval, bližší informace podle televize zveřejní ve středu.

Dvoutýdenní karanténě při vstupu na Slovensko se podle zmíněné vyhlášky vyhnou cestující, kteří jsou očkováni proti covidu-19, dále pracovníci ve vybraných profesích a také lidé, jež Slovenskem pouze projíždějí. V přechodném období se výjimka z izolace vztahuje i na osoby očkované zatím jen první dávkou vakcíny proti covidu-19 a na lidi, kteří přes hranice dojíždějí za prací. Karanténu je možné zkrátit absolvováním testu na koronavirus s negativním výsledkem, podstoupit ho ale lze nejdříve pátý den izolace.

Proti opatření se již v pátek a v sobotu konaly protesty na hranicích včetně hraničních přechodů Slovenska s Českem. Nařízení také zkomplikovalo cesty neočkovaných českých turistů na Slovensko a podle slovenských podnikatelů protiepidemická opatření vyústila v rušení pobytů hostů z Česka i z Polska.

Opoziční poslanci ve svém podnětu navrhli, aby ústavní soud rozhodl, že zmíněné opatření hlavního hygienika není v souladu s ústavou zaručenými základními právy a svobodami. Žádali rovněž, aby ústavní soud platnost vyhlášky pozastavil do doby, než rozhodne o jejím souladu s ústavou.

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský dříve během dne v reakci na stížnosti podnikatelů v cestovním ruchu tvrdil, že země neplánuje pravidla volného vstupu do země měnit. Zpřísnění režimu na hranicích zdůvodnil šířením nakažlivější mutace koronaviru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované