Hlavní obsah

Sníh zasypal Skotsko, kvůli počasí zemřeli v Evropě už 4 lidé

Sníh zasypal Skotsko, trápí i Českou republiku. (Video: Soňa Barabášová)

 

Reklama

18. 1. 2018 14:15

Řidiči ve Skotsku museli dávat extrémní pozor kvůli přívalům sněhu, které zasypaly velkou část země. Mnoho silnic se tak stalo téměř neprůjezdných. Úřady doporučují motoristům, aby využívali svá vozidla jen v případě krajní nouze.

Článek

V některých částech Británie byl zaznamenán vítr o rychlosti až 110 km/h. Tisíce domácností zůstaly bez elektřiny. Vítr také poškodil některá elektrická vedení, na která popadaly stromy.

V částech Skotska a Severního Irska jsou kvůli špatnému počasí zavřené školy a nejezdí veřejná doprava. Během středy místy napadlo až 35 centimetrů sněhu. Mnoho lidí uvízlo na dálnici M74 a museli jim pomoci záchranáři. Provoz dálnice byl obnoven až v průběhu středečního odpoledne.

Bouře si v Evropě vyžádala nejméně čtyři mrtvé. Oběti hlásí Nizozemsko, Belgie a Itálie. Letiště v Amsterodamu před polednem kvůli vichřici zrušilo veškeré lety. Vítr také narušil provoz na některých nizozemských dálnicích. V Německu se na některých místech zastavila železniční doprava. Problémy hlásí také Rumunsko a Belgie.

Orkán v Nizozemsku dosáhl v poryvech rychlosti až 140 km/h. Omezení se projevilo i na spojení s Českou republikou. Pražské letiště eviduje tři zrušené spoje.

Sníh trápí i Česko

Také v Čechách meteorologové varovali před sněhem. Ten hrozí především v severovýchodní části země. Ve vyšších polohách se také mohou vyskytovat sněhové jazyky nebo závěje. V celé zemi od dnešního večera do pátečního rána hrozí náledí.

Sněžení bude postupně v polohách pod 600 metrů nad mořem přecházet do deště se sněhem nebo do deště.

Během středy byl v západních Čechách a v severní polovině země velmi silný vítr s nárazy kolem 90 km/h a na horách až 125 km/h. V noci na pátek bude vítr slábnout.

Poryvy větru mohou také výrazně ztížit řízení auta. Na horách by lidé měli omezit vycházení a nevydávat se vůbec na hřebeny. V některých místech také hrozí vznik kalamitní situace na silnicích. Je proto nutné sledovat dopravní zpravodajství a mít zimní výbavu. Meteorologové očekávají možné komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami nebo dodávkami elektrického proudu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované