Hlavní obsah

Sobotkův pokus snížit ceny mobilních dat míří do Sněmovny. Nezlevní, oponují operátoři

Telekomunikační novela by měla mimo jiné zlevnit mobilní data. Operátoři si to ale nemyslí. (Video: Nela Friebová)

 

Reklama

8. 3. 2017 13:47

Vláda schválila novelu telekomunikačního zákona, který má zlevnit mobilní data. Sněmovnou by měla projít do konce volebního období. Posílí pozici zákazníků i regulátora.

Článek

Novela telekomunikačního zákona, která by měla podle premiéra Bohuslava Sobotky vytvořit tlak na pokles cen mobilních dat, míří do Sněmovny.

Předpis by měl víc chránit spotřebitele, zvýšit pravomoci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a také zajistit přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Operátoři tvrdí, že novela ceny jejich zákazníkům nesníží.

Politické strany se minulý týden dohodly na tom, že projednání návrhu ve Sněmovně zkrátí tak, aby změna mohla projít legislativním procesem před koncem volebního období. Schůzku zástupců stran sezval Sobotka, který je od března pověřen vedením Ministerstva průmyslu a obchodu. Ve funkci ministra předtím skončil Jan Mládek (ČSSD), kterému Sobotka vyčítal právě postup v otázce cen mobilních dat.

Novela telekomunikačního zákona zkracuje čas na změnu operátora ze 42 na deset dní a zvyšuje pokuty udělované operátorům z nynějších 20 milionů korun až na deset procent z obratu firmy. Novinkou také je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit. Dosud se tak dělo jen při zhoršení podmínek smlouvy.

Z návrhu mělo naopak na doporučení Legislativní rady vlády vypadnout ustanovení o možnosti poskytovat klientům jen takové slevy, které by měly firmy dopředu zahrnuté v ceníku. Návrh do novely dodatečně zapracoval bývalý ministr Mládek.

Novela také technicky upravuje přechod digitálního televizního vysílání DVB-T na nový standard DVB-T2, ke kterému by mělo dojít v únoru 2021. Zakotvuje pravidla fungování tzv. přechodových sítí nebo jejich financování.

Nový předpis má vytvořit větší tlak na operátory. Zákazníci budou moci změnit operátora za deset dní. V současnosti je lhůta nastavená na 42 dní.

Nově také budou muset operátoři informovat zákazníka o možnosti odstoupit od smlouvy bez sankcí, a to v případě, kdy se zákazníkovi změní podmínky.

Český telekomunikační úřad, který trh mobilních operátorů reguluje, dostane podle novely větší pravomoci. Bude moci dávat pokuty až do výše deseti procent z obratu operátora.

Z novely naopak vypadlo ustanovení, které zakazovalo operátorům dávat podpultové nabídky. Šlo o návrh, který do zákona dodatečně zpracoval samotný Mládek.

Podle operátorů ale novela ceny jejich zákazníkům nesníží.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované