Hlavní obsah

Soud nařídil Marine Le Penové psychiatrické testy

Foto: Profimedia.cz

Předsedkyně Národního shromáždění (Rassemblement National) Marine Le Penová.

Reklama

20. 9. 2018 22:31

Kvůli sdílení fotek Islámského státu stanula Marine Le Penová před francouzským soudem. Ten jí následně nařídil psychiatrické testy jako součást vyšetřování. Konečným verdiktem může být pokuta i vězení.

Článek

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová se ostře ohradila proti soudnímu nařízení, aby se podrobila psychiatrickému vyšetření. Politička dnes soudní příkaz z 11. září zveřejnila na Twitteru a napsala, že ze současného francouzského režimu jde strach. Soudní rozhodnutí souvisí s vyšetřováním Le Penové kvůli tomu, že na konci roku 2015 umístila na Twitter tři fotografie zachycující zavraždění rukojmí takzvaného Islámského státu (IS).

„To je vskutku ohromné. Tento režim začíná opravdu nahánět strach,“ napsala na Twitteru předsedkyně Národního sdružení (RN). Příkaz k psychiatrickému vyšetření vydala soudkyně, která spustila vyšetřování Le Penové kvůli obvinění z šíření fotografií zachycujících násilí. Soudkyně si vyžádala psychiatrický posudek Marine Le Penové „v co nejkratším termínu“.

„Za to, že jsem prostřednictvím tweetů odsoudila hrůzy páchané Daeš (alternativní zkratka pro IS), mě ‚justice‘ posílá na psychiatrické vyšetření! Kam chtějí zajít?!“ rozlítila se finalistka loňských prezidentských voleb ve Francii.

Le Penová na Twitteru v minulosti sdílela fotky vraždění Islámským státem, úřady nyní zahájily její stíhání

Posudek má podle soudkyně zejména ověřit, zda je Le Penová s to sledovat jednání a odpovídat na otázky a zda tyto faktické nebo životopisné poznatky nějak souvisejí s vyšetřovaným porušením zákona.

Podle dokumentu, který Le Penová sdílela na svém twitterovém účtu, chce soudce na testech zjistit, zda předsedkyně netrpí mentální poruchou, nebo je „schopna porozumět poznámkám a odpovídat na otázky”.

Ve svém tweetu uvedla, že toto jednání je šílené a takový režim začíná být opravdu děsivý.

Později přiznala novinářům, že nemá žádné úmysly v tom se šetření účastnit. Prokurátoři později sdělili deníku La Parisien, že takový požadavek je v krocích standardní procedury.

Šetření je vedeno na základě francouzského zákona proti šíření „násilných zpráv, které podněcují terorismus nebo pornografii či vážně poškozují lidskou důstojnost”.

Le Penová kontroverzními tweety z 16. prosince 2015 reagovala na vyjádření novináře Jeana-Jacquese Bourdina, který přirovnal její stranu (tehdy pod názvem Národní fronta) k IS.

Vloni v březnu Evropský parlament Le Penovou zbavil imunity. Politička byla ale následně zvolena poslankyní francouzského Národního shromáždění a Evropský parlament opustila. Francouzský parlament ji zbavil imunity v souvislosti s kauzou IS vloni v listopadu.

Za zveřejňování fotografií zobrazujících násilí hrozí ve Francii až tři roky vězení a pokuta 75 000 eur (přes 1,9 milionu korun).

Národní fronta Le Penové mění název, chce zapadnout do mainstreamu. Otec šéfky mluví o zradě

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované