Hlavní obsah

Soud odmítl žalobu kraje na NP Šumava a MŽP kvůli zónám

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

3. 6. 2020 20:56

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a Ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli poslednímu návrhu zón území.

Článek

„Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc,“ řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

„Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud,“ řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj podal správní žalobu loni v srpnu. Tvrdil v ní, že pokračování v procesu vymezení zón ochrany přírody v Národním parku Šumava je podle paragrafu 82 nezákonným zásahem.

Jihočeský kraj tím reagoval na tehdy projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Ministr životního prostředí Richard Brabec letos v únoru přesto podepsal vyhlášku o zonaci NP Šumava v navrhované podobě. Začala platit od 1. března.

Už 1. ledna nabyly účinnosti dvě vyhlášky o vymezení zón ochrany přírody národních parků České Švýcarsko a Podyjí. Na podzim by pak mohlo podle dřívějších informací ministerstva začít platit nové vymezení zón v Krkonošském národním parku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované