Hlavní obsah

Komando v Berlíně provedlo rozsáhlý zátah proti pašerákům zbraní ze Slovenska

Německá policie provádí razii proti pašování zbraní. (Ilustrační foto)Video: Valérie Dvořáková , AP, Reuters

 

Reklama

24. 1. 2019 12:15
aktualizováno • 24. 1. 2019 16:55

Německé speciální komando od rána zasahovalo proti pašerákům zbraní. Podle německého deníku Die Welt šlo o akci „zřídkakdy vídaného rozsahu“. Vyšetřování je údajně vedeno proti deseti osobám obviněným z pašování zbraní ze Slovenska. Policie se zaměřuje také na organizaci, která „ve velkém“ pašuje zbraně z České republiky do Berlína. Zatím byli zatčeni dva lidé a policie prohledává více než 20 objektů.

Článek

Speciální policejní komando ve čtvrtek ráno v Berlíně zahájilo rozsáhlou razii proti mezinárodnímu gangu pašeráků zbraní. Vyšetřování je vedeno proti deseti osobám obviněným z pašování zbraní ze Slovenska, informovala agentura DPA s odvoláním na generální státní zastupitelství v Berlíně. Deník Die Welt, který informace o razii přinesl dříve, píše o zbraních ze Slovenska a České republiky. Zatím byli při razii podle policie zatčeni čtyři lidé. Slovenská policie bez bližších informací potvrdila, že na případu spolupracuje s kolegy z Německa.

Obdobně reagovala česká. „S německou stranou spolupracujeme a poskytujeme jí veškerou potřebnou součinnost,“ řekl Seznamu Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Policie ČR. „Nemůžeme ale poskytnout žádné další informace. Nemůžeme tedy říci, zda jsou nějaké podezřelé osoby na území ČR nebo zda proti nějakým osobám zasahujeme. Informace o vyšetřování této věci může podat jen německá policie,“ dodal Ibehej.

Policie od 06:00 SEČ prohledávala byty a restaurace v Berlíně a sousední spolkové zemi Braniborsko, potvrdila agentuře DPA policejní mluvčí. Podle ní bylo prohledáno 26 bytů a restaurací a zatčeny čtyři osoby. Vyšetřováno je údajně deset obviněných kvůli pašování a dalšímu prodeji upravených pistolí ze Slovenska. Státní zastupitelství má během dne sdělit další informace.

Podle německého zpravodajského serveru Welt.de jde o policejní zásah ve „zřídkakdy vídaném rozsahu“. Bezpečnostní složky hlavního města údajně v boji proti organizovanému zločinu vedou masivní úder proti mezinárodně činné skupině překupníků zbraní.

Mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Baloghová na dotaz ČTK uvedla, že elitní slovenská policejní jednotka NAKA spolupracuje s německými vyšetřovacími orgány prostřednictvím Europolu. Detaily o případu Baloghová neprozradila.

Vyšetřování podle informací Weltu pokračuje už více než půldruhého roku a zaměřuje se na organizaci, která „ve velkém stylu“ pašuje zbraně z Česka a ze Slovenska do Berlína. Jde přitom údajně o pistole malé ráže, které jsou předělávány na pistole ráže devět milimetrů. Podle jednoho z policistů se tak do Berlína a okolí dostalo více než 700 zbraní.

Kvůli nebezpečnosti gangu bylo do akce zapojeno téměř celé zvláštní berlínské komando SEK, podporované braniborskými kolegy. Policie má za cíl zatknout několik osob a zabavit zbraně, uvedla DPA.

Reklama

Doporučované