Hlavní obsah

Ukrajinský ministr zahraničí jedná se Spojenými státy o dodávkách zbraní

Ukrajina jedná s USA o dodávkách zbraní. (Video: Renáta Matoušková, Reuters)

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin řekl na své konferenci v Kyjevě, že vyjednává o dodávkách zbraní se Spojenými státy. Nové zbraně mají zajistit větší obranyschopnost ukrajinské armády. Zbraně dodaly Spojené státy Ukrajině už v minulých letech. Po ukrajinsko-ruském incidentu v Kerčském průlivu poskytly ukrajinskému námořnictvu i peněžní pomoc. Klimkin se dále obává, že kontrolu nad Azovským mořem Německo nezvládne. Oblast by měla hlídat mezinárodní organizace nebo ukrajinský partner.

Článek

Ukrajina jedná se Spojenými státy o možných dodávkách bojových zbraní a o „velmi podstatném" posílení obranných možností ukrajinské armády. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes řekl ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

„Jednáme o velmi podstatném posílení obranných schopností naší armády a celého zbrojního sektoru Ukrajiny,“ řekl ministr. Jednání je podle něj tajné, o konkrétním obsahu rozhovorů nemůže hovořit. Západní státy se dosud při pomoci Ukrajině omezovaly většinou na finanční a logistickou podporu a dodávky nebojových armádních prostředků.

Spojené státy nicméně už loni oznámily, že dodaly Ukrajině 210 protitankových raket Javelin a 35 odpalovacích zařízení v rámci balíku pomoci v hodnotě 47 milionů dolarů (asi miliarda korun). Ukrajina kromě toho požádala Spojené státy o prodej systémů protivzdušné obrany. Cena jednoho takového systému činí 750 milionů dolarů (asi 16,5 miliardy korun), přičemž Kyjev má zájem nejméně o tři exempláře této vojenské techniky.

Po loňském listopadovém incidentu v Kerčském průlivu, kde ruská plavidla zadržela tři ukrajinské vojenské lodě, se USA rozhodly podpořit ukrajinské vojenské námořnictvo mimořádnou finanční pomocí ve výši deseti milionů dolarů (227 milionů korun).

Klimkin na tiskové konferenci komentoval vztahy s Ruskem, které kriticky ovlivnil zábor ukrajinského Krymu a akce proruských separatistů na východě Ukrajiny. Potvrdil, že vzájemné vztahy jsou minimální a omezují se jen na ochranu zájmů ukrajinských občanů, kterých je v Rusku 2,5 milionu. „Diplomatické styky prakticky neexistují,“ řekl ministr.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno potvrdil, že ruský prezident Vladimir Putin souhlasil s návrhem německé kancléřky Angely Merkelové, aby situaci v Kerčském průlivu monitorovali němečtí experti. Klimkin se ale obává, že tito experti budou Ruskem ovlivňování. Kontrolu nad krizovou oblastí v Azovském moři podle něj mohou zřídit pouze mezinárodní organizace nebo praví ukrajinští partneři.

Doporučujeme