Hlavní obsah

Spojené státy tajně vyhostily dva čínské diplomaty

Spojené státy tajně vyhostily dva čínské diplomaty kvůli podezření ze špionáže

Reklama

15. 12. 2019 21:30

Spojené státy letos na podzim v tichosti vypověděly ze země dvojici činitelů z čínského velvyslanectví. Ti měli vjet na vojenskou základnu ve Virginii. V neděli o tom s odvoláním na své zdroje informoval deník The New York Times.

Článek

Deník The New York Times připomněl, že to je za posledních více než 30 let zřejmě první vyhoštění čínských diplomatů kvůli podezření ze špionáže.

Událost se odehrála v září, kdy Číňané, z nichž nejméně jeden byl považován za příslušníka tajných služeb s diplomatickým krytím, vjeli na základnu Norfolk ve Virginii. Vojákům, kteří se je snažili zastavit, ujeli a zastavili až poté, co jim cestu zablokovalo hasičské auto.

Číňané následně vojenské hlídce tvrdili, že zabloudili. Američtí činitelé se domnívají, že incident byl zkouškou bezpečnostních opatření na základně.

O několik týdnů později Američané vydali nová pravidla, která po čínských diplomatech požadují, aby před libovolnou schůzkou s regionálními i státními představiteli nebo se zástupci vědeckých, školních a výzkumných zařízení předem informovali ministerstvo zahraničí USA.

Spojené státy v posledních letech pečlivě sledují rostoucí mocenské ambice Číny, neboť se obávají ohrožení amerických zájmů včetně těch bezpečnostních. USA zpřísnily kvůli obavám ze špionáže dohled nad čínskými aktivitami a vyzvaly americké univerzity, aby si více všímaly chování čínských studentů a vědeckých pracovníků.

USA se rovněž brání tomu, aby čínské společnosti Huawei a ZTE budovaly v zemi mobilní datovou infrastrukturu, a to právě s poukazem na jejich možné napojení na čínský režim.

Reklama

Související témata:

Doporučované