Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pro oba celky by triumf na fotbalovém mistrovství světa klubů byl významným počinem. Mladý tým Chelsea by po květnové výhře v Evropské konferenční lize zažil další euforický moment a aspoň dílčí potvrzení toho, že po letech chaosu momentálně kráčí po správné cestě.
Pro mužstvo PSG z hlavního města Francie, které před měsícem a půl ovládlo Ligu mistrů, by zase šlo o další razítko na skutečnost, že se po letech marných snah v Paříži konečně podařilo postavit suverénně nejlepší tým na světě. Výhry 4:0 nad Atlétikem, 2:0 i v oslabení s Bayernem Mnichov a naposledy 4:0 proti Realu Madrid ostatně hovoří samy za sebe.
Pro oba týmy tak sezona 2024/25, která začala loni v srpnu, skončí až 13. července. Až poté se hráči vydají na zaslouženou dovolenou. A hned poté zase do přípravy. Bílý balet vypadnutím v semifinále sice „ušetřil“ čtyři dny, i tak se pro něj fotbalový ročník uzavřel až 9. července, skoro na den pouhých pět týdnů před začátkem nové sezony La Ligy.
Oproti tomu Barcelona coby předpokládaný největší konkurent Realu v boji o titul naposledy v soutěžním zápase kopla do balonu 25. května.
Fyzioterapeut katalánského týmu Julio Tous v rozhovoru pro Forbes souhlasil s tím, že se jednoznačně jedná o výhodu. „Nemůžeme popřít, že to nějaký vliv mít bude. Počet zápasů, které se Realu a Atlétiku v této sezoně nakumulovaly, je o mnoho vyšší,“ říká. „Počet soutěží, které se každý rok konají, to je opravdová krutost. A letos k tomu máme jednu navíc. Co se ochrany zdraví hráčů týče, je štěstí, že v ní neúčinkujeme. Jistě, každý by chtěl vyhrát mistrovství světa klubů. Ale z hlediska prevence je to problém,“ vysvětluje uznávaný odborník, o němž se říká, že třeba záložníkovi Pedrimu jeho péče zachránila kariéru.
Už vůbec si servítky nebral Jürgen Klopp. Bývalý kouč Liverpoolu, který v současnosti pracuje pro Red Bull jako šéf globálních fotbalových aktivit, nový formát MS klubů dokonce označil za nejhorší nápad v celé historii fotbalu.
„Minulý rok jsme měli turnaj Copa América a mistrovství Evropy. Letos je po sezoně klubové mistrovství a za rok bude světový šampionát. Hráči si tedy vůbec neodpočinou, fyzicky ani mentálně,“ rozčiloval se německý trenér. „Hráč basketbalové NBA, který také vydělává velké peníze, má každý rok čtyři měsíce volna. Tolik ho Virgil van Dijk (obránce Liverpoolu) neměl za celou kariéru,“ kroutí hlavou Klopp.
Důvod, proč účast na turnaji nemusí být pro kluby jen na překážku, je ale prozaický – peníze. Celkově se na turnaji rozdělí téměř jedna miliarda amerických dolarů, jde tedy s přehledem o největší prize money, o jaké se kdy na jakékoliv fotbalové akci hrálo.
Například Chelsea si už teď v USA vydělala 80 milionů liber. Pokud PSG ve finále porazí, přidá dalších sedm a půl. A klub, který v létě ve snaze posílit ofenzivu přivedl útočníky Joaa Pedra (60 milionů liber) a Liama Delapa (30 milionů liber), tak bude mít s trochou nadsázky oba přestupy téměř splacené.
Hrajte jako v Lize mistrů
Kromě plného měšce peněz pro účastníky má mezinárodní fotbalová federace na své straně i mocného spojence. Prezident Realu Madrid Florentino Pérez se k turnaji staví velmi pozitivně. „Chci poděkovat FIFA a DAZN (globální vysílatel akce) za možnost, kterou všem fanouškům daly. Že nejlepší světové kluby mohou hrát v tak krásné soutěži. Děti z celého světa mohou sledovat Real Madrid. Je to první MS klubů v tomto formátu a jsem si jistý, že to bude úspěch. Všichni do toho jdeme s entuziasmem,“ vyjádřil smíšeně přijímané akci podporu.
Dle španělského deníku AS vrcholný funkcionář Realu svým hráčům řekl, aby k akci přistoupili s naprosto stejnou vážností jako k zápasům v Lize mistrů. V naprosté opozici oproti tomuto názoru je ale prezident španělské La Ligy Javier Tebas. „Udělám všechno pro to, aby se mistrovství světa klubů už nikdy nekonalo,“ prohlásil dokonce.
V kritice pak pokračoval v příspěvku na síti X. „MS klubů je absolutní katastrofa. Hráči i ligy jsou proti tomu, kalendáře jsou přeplněné, profesionální fotbalový ekosystém je tím vážně poškozený. A stále tu jsou tací, kteří nám říkají, že je to nezpochybnitelný úspěch a budoucnost fotbalu. Bůh nás ochraňuj před takovými samozvanými vizionáři, prosím,“ rozjel se ostře první muž španělské ligy.
Un auténtico despropósito de Mundial de Clubes: jugadores y ligas en contra, calendarios destrozados y un ecosistema del fútbol profesional gravemente dañado, con cientos de miles de empleados afectados. Sobre los ingresos televisivos y los patrocinios ya está todo dicho, algunos…
— Javier Tebas Medrano (@Tebasjavier) July 6, 2025
Stran návštěvnosti na 12 stadionech v USA, kde měl turnaj naladit místní publikum před velkolepým šampionátem reprezentací příští léto, se o velký úspěch skutečně nejednalo. Na začátku akce byli i diváci televizních přenosů svědky mnohdy poloprázdných arén. Na nižší zájem o vstupenky zareagovala i FIFA, takže na čtvrtfinále Al Hilál – Fluminense jste si mohli zajít už za 11 dolarů.
Pokud byste chtěli vidět londýnskou Chelsea, její zápas proti Palmeiras ve Filadelfii vyšel na 22 dolarů. A na čtvrtfinálový šlágr těžkých vah Bayern Mnichov – PSG se šlo dostat za 44 dolarů. Oproti evropským cenám za Champions League či ligové šlágry nevídaná „lidovka“.
Guardiola: Zeptejte se mě v lednu | Sport SZ
Trenér Anglie Thomas Tuchel se při dotazu na MS klubů nechal slyšet, že Liverpool a Arsenal budou mít v nové sezoně Premier League velikou výhodou – na rozdíl od Chelsea a Manchesteru City se totiž události nemusí účastnit. „Snažím se na to nemyslet, jinak bych měl úzkosti,“ reagoval s nadsázkou Pep Guardiola na tento názor.
„Budeme odpočívat tehdy, kdy nám to liga dovolí. A uvidíme. Zeptejte se mě v listopadu, prosinci, lednu… a možná vám řeknu, že je to katastrofa, že jsme vyčerpaní a mistrovství světa klubů nás zničilo. Ale nevím, je to poprvé, kdy se něco takového hraje. Uvidíme,“ prohlásil kouč Citizens.
Do ostré kritiky turnaje se ale pouštět nechtěl. „Spousta, spousta týmů si na takovou soutěž stěžuje, protože tady nejsou. Ačkoliv by tu hrály moc rády. Chtěly by tu mít svá média, své fanoušky, získávat odsud příjmy. A byly by šťastné, že tu jsou,“ myslí si Guardiola.
Světle modrý tým z Manchesteru z mistrovství vypadl v osmifinále první červencový den a na prize money si vydělal téměř 52 milionů dolarů. Mnoho fanoušků tak dílčí neúspěch vnímalo pozitivně: O dva týdny delší dovolená než kluby, co postoupí až do finále, a zcela zaplacený transfer šikovného záložníka Rayana Cherkiho (stál v přepočtu 42 milionů dolarů).
Tomu, kdo se rozšířený formát klubového mistrovství rozhodl sledovat, turnaj nabídl zajímavé zápasy, představení týmů z Maroka, Mexika, Brazílie či Argentiny, na které by během běžné fotbalové sezony nenarazil. A také nezvyklý střet evropských mužstev s těmi odjinud. Stojí ale pár pestrých duelů za to, natáhnout fotbalovou sezonu v už tak napěchovaném kalendáři o celý měsíc?
„Prezident FIFA Gianni Infantino používá v souvislosti s MS klubů slova jako fenomenální, epický, velký třesk, nová éra fotbalu,“ říká novinář britského The Athletic Oliver Kay. „Není ale snadné sdílet jeho nadšení. Popravdě je občas mnohem snazší se mu vysmát,“ myslí si.
„Fotbal je posedlý svou globalizací. Ale sport, na rozdíl od byznysu, stále stojí na tom, co se děje na lokální úrovni. Ať jsou to velké evropské ligy, nebo soutěže v Brazílii, Argentině, Japonsku… jako fotbaloví fanoušci vnímáme tradici, dekády budované rivality, sdílenou historii. Moc nevidím, jak do toho zapadá MS klubů,“ je skeptický Kay.
Ostatně i záložník Manchesteru City Bernardo Silva po osmifinálovém vypadnutí s Al-Hilál prohlásil, že je to „trochu jako vypadnutí z Ligy mistrů“. Otázkou zůstává, co znamená takové hodnocení pro soutěž, která chce být významnou součástí fotbalové sezony. Zda je to znak neúspěchu, či alespoň slibný začátek nového projektu.