Hlavní obsah

Fotbalista Deniz Undav: německý, belgický i trochu turecký zázrak

Foto: Profimedia.cz

O fotbalového útočníka Denize Undava se začínají zajímat slavné německé kluby i německá reprezentace.

Reklama

17. 1. 10:05

Denize Undava znají pravděpodobně jen fanoušci, kteří se hodně zajímají o evropský fotbal, brzy ale o něm bude možná slyšet víc. Příběh německého fotbalisty s tureckými kořeny i jeho belgického klubu totiž zní skoro pohádkově.

Článek

Pětadvacetiletý Deniz Undav dominuje belgické lize, která rozhodně patří do TOP 10 na světě. Tým Royal Union Saint Gilloise, v němž hraje, je mimo jiné zajímavý tím, že má stejné majitele jako Brighton z anglické Premier League.

Přibližně od předminulé sezony (tehdy byli ještě ve 2. lize) začal klub přivádět hráče z 2. belgické nebo 3. německé ligy (odkud přišel právě Deniz) a minulý rok se mu povedlo vrátit do první ligy. Stalo se tak po 48 letech! Navzdory předsezonním očekáváním nyní vévodí i první lize, a to s prakticky nezměněným kádrem. Klub z bruselského předměstí zatím suverénně vede belgickou ligu před Bruggami a Anderlechtem.

Ještě nedávno jen 3. liga

Stejně tak u pravonohého středního útočníka Denize Undava by ve 25 letech asi nikdo nečekal, že tak raketově vystřelí. Z 21 zápasů dal v první belgické Jupiler Pro League dosud 16 branek a devětkrát na gól přihrál. Ještě před dvěma roky přitom hrál ve 3. německé lize za průměrný klub. Nyní klepe na dveře německého národního týmu.

Vždycky jsem věděl, co umím, a že mám dobrou ránu
Deniz Undav

Sám Undav říká, že svým výkonem překvapený není. „Vždycky jsem věděl, co umím, a že mám dobrou ránu. Náš úspěch jako týmu však už překvapením trochu je, protože jsme přišli z druhé ligy. Ale víme, že dokážeme držet krok a že pro naše velké soupeře nejsme snadnou obětí. Před začátkem sezony si všichni mysleli, že budeme hodně prohrávat, ale my jsme si věřili a ukázali, jak jsme silní,“ řekl nedávno v rozhovoru pro německý Sport 1.

Bruselský tým Royal Union SG jako by se začínal vracet k dávné slávě. Před 2. světovou válkou totiž patřil mezi nejlepší kluby v Belgii a získal tehdy 11 mistrovských titulů.

Za úspěchem nejsou peníze

Vzhledem k majetkovému propojení s Brightonem z Premier League by se mohlo na první pohled zdát, že za současným pozvednutím belgického týmu můžou velké peníze a posily z Anglie. Pohled do soupisky a na transfery z nedávné doby to však nepotvrzuje.

Z Brightonu přišlo na hostování pouze japonské levé křídlo Kaoru Mitoma. Úspěch belgického klubu tedy nastal hlavně díky dobře namíchané sestavě a chytrému vedení trenéra Felice Mazzùa, který má kořeny v italské Kalábrii.

Padák z Werderu Brémy

Deniz Undav si myslí, že by mohl hrát ještě lépe a mít ještě vyšší skóre. Považuje se ale za hráče typu Karima Benzemy, který se občas pro celek vzdá i osobních ambicí. Už jednou měl k velké kariéře našlápnuto. Jako kluk hrál v týmu U15 německého velkoklubu Werder Brémy, ale trenér se ho zbavil. Prý proto, že byl příliš malý. Dnes cítí 178 cm vysoký útočník, o kterého se začínají zajímat slavné německé kluby i německá reprezentace, satisfakci.

A jak žije? Podobně jako hraje. Bez velkého stresu a snahy něco někomu dokazovat. Nenosí drahé oblečení ani nejezdí luxusním autem. „Žiju úplně normálně, nemusím všem ukazovat, že jsem profesionálním fotbalistou, který má hodně peněz,“ říká.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované