Hlavní obsah

Pět kanadských hokejistů ženu nezneužilo, rozhodl soud. A sponzoři se vracejí

Foto: Profimedia.cz

Soudkyně právě předčítá své dlouhatánské odůvodnění, proč podle ní pět kanadských hokejistů dívku neznásilnilo.

Kanadský hokej zaplatil od roku 1989 téměř 13 milionů dolarů, aby zastavil obvinění ze znásilnění. Tajný fond už zrušil. Tady jsou souvislosti případu, kdy EM obvinila pět reprezentantů Kanady ze sexuálního násilí. Soud prohrála.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Soudkyně Maria Carrocciová četla pět hodin shrnutí a důkazy celého případu z roku 2018. Pětice kanadských hokejistů (Michael McLeod, Carter Hart, Alex Formenton, Dillon Dubé a Cal Foote) čelila obžalobě ze sexuálního napadení dvacetileté dívky. Její verdikt nakonec zněl, že důkazy přednášené postiženou EM neshledala důvěryhodné a spolehlivé.

Carrocciová zdůraznila, že slogan „věřte oběti“, který často zněl během procesu i v širších diskuzích započatých hnutím #MeToo, nemá v trestním řízení místo. Důvodem je, že popírá presumpci neviny obviněného.

Celá sága ale odhalila hluboký problém, kterému kanadský hokej čelí. Desítky let skrýval problémy a sexuální delikty, které si tajně řešil sám.

Kanadský hokejový svaz měl fond, kam pravidelně ukládal peníze, aby měl prostředky na umlčení případných sporů. Podle stanice CBC došlo od roku 1989 k jedenadvaceti případům, kdy Hockey Canada vyplatil odškodnění za sexuální zneužití ve výši 12,45 milionu dolarů (8,9 za starší případy, 3,55 za kauzu z Londonu, který nyní řešil soud).

Největší pobouření ovšem vyvolal fakt, kde kanadský svaz prostředky získával. Při slyšení před kanadskými poslanci zástupci svazu sdělili, že 1,3 milionu použili z pojistky, kterou svazy mají pro případ, že dojde k obvinění ze sexuálního násilí. Ale hlavně, že 7,6 milionu vybrali z fondu, do něhož míří registrační poplatky v nižších zámořských ligách.

Postupně se otevřel případ, který hýbal Kanadou a získal si pozornost celého světa.

Případ otevřel veřejný tlak

Otčím dívky, která se doma svěřila, že měla být zneužita partou mladých hokejistů Kanady, dal už v červnu 2018 podnět k trestnímu stíhání. Ale policie v Ontariu případ po osmi měsících zastavila. Nevznesla žádné obvinění. Přesto se s dívkou svaz v roce 2022 mimosoudně vyrovnal částkou 3,55 milionu dolarů.

Tehdejší finanční ředitel Hockey Canada Brian Cairo vysvětloval kanadskému parlamentu: „Neznali jsme všechny podrobnosti o té noci, ale věřili jsme, že došlo k újmě.“

Původně se mělo vysokou sumou všechno ukončit. Postižená EM (jak soud nařídil o ní psát) přijala vyrovnání a příběh se nikdy neměl dostat ven.

Jenže informace o tučném odškodnění zveřejnila stanice TSN. Novináři začali pátrat a objevovat další případy. „Z kanadské národní zábavy se stala národní krize,“ popisují ve svém rozboru novináři The Athletic Dan Robson a Katie Strangová.

Foto: Profimedia.cz

Pětice hokejistů (zleva) Formenton, Foote, McLeod, Dubé a Hart čelila obvinění ze znásilnění. Nakonec od soudu odešli s verdiktem, že se ničeho nedopustili.

The Globe and Mail zveřejnil následně videa a textovky hráčů z roku 2018. Ladili výpovědi, aby mluvili ve shodě. „Nemůžeme mít různé příběhy ani si nic vymýšlet,“ psal Michael McLeod. „Dobře, jsme v pohodě. Kluci, co to dělali, dostali souhlas. Tak jim to prostě řekněte a je to v pohodě,“ odepisoval pak Dillon Dubé.

Policie tak znovu i pod tíhou veřejného mínění obnovila vyšetřování případu z roku 2018, který původně odložila.

Zkratkovité názory, že EM chtěla ještě víc peněz, nejsou pravdivé. Tady už nešlo o miliony a odškodné, nýbrž o přesné dokazování, co se přihodilo a zda dala dívka k sexu souhlas. Celé líčení, kde se do nejmenších detailů rozebíraly sexuální praktiky a choutky mladých lidí, mělo podle postižené vést k výsledku, že k sérii pohlavních styků byla donucena.

Dívka tvrdila, že poté, co McLeoda po noci strávené tancem a pitím dobrovolně doprovodila do hotelu, hráč pozval své spoluhráče do svého pokoje. Poté se připojil k dalším hráčům a opakovaně ji několik hodin sexuálně napadal.

Řízení ovšem dopadlo tak, že se nepodařilo nade vší pochybnost prokázat, že by dívka byla k něčemu násilím nucena, nebo že nemohla místnost opustit. Několikrát u soudu padlo, že sama hráče k aktu provokovala a vybízela.

Když od soudkyně zaznělo, že EM nelze shledávat jako důvěryhodnou, z galerie se ozvalo: „Yes.“

Vaše hanba a rozpaky. Děkuji

Jak reportovala kanadská média, z líčení se stal vyložený cirkus. Jeden člověk byl v soudní síni zatčen za podezření, že chtěl všechno nahrávat přes chytré brýle.

Další byl vykázán z budovy soudu, když se vrhl na reportéra se slovy, že zničil život mladých chlapců, když o příběhu referoval.

Soudkyně dvakrát rozpustila porotu.

Policie dopadla muže, který v budově soudu hledal EM, když svědčila na dálku. Chtěl ji vidět, aby světu odhalil její identitu. To ale nakonec omylem udělal místní tisk.

Foto: Profimedia.cz

Před soudní síní se hromadily skupiny lidí, kteří podporovali EM (na snímku) i ti, kteří stáli za hokejisty.

EM byla podrobena křížovému výslechu pěti advokátů, každý z obviněných hráčů měl svého. Nejtvrdší moment popsali Robson se Strangovou. Právník Brown se EM zeptal, proč nesdělila druhý den ráno kamarádce, co se stalo, když spolu dívky mluvily.

„Bylo mi to trapné. Cítila jsem tolik studu. Psala jsem jí, jako kdyby se nic nedělo. Zvládla jsem to,“ odvětila.

„Hanba a rozpaky z vašeho rozhodnutí,“ řekl advokát. „Děkuji vám, ctihodnosti,“ dodal.

Když pak soudkyně odůvodňovala verdikt, uvedla například, že problémem je, jak EM hodně vět začínala slovy „mám pocit, že“. Tím pádem navozovala nejistou vzpomínku. Výpovědi dívky byly dle soudkyně dále plné nesrovnalostí a prý i zveličovala úroveň své opilosti.

Výsledkem je, že hráči se stali oběťmi

Nyní běží lhůta 30 dní, během které se lze odvolat. Žalující strana si musí ujasnit, zda EM chce znovu podstupovat celé kolo výslechů, dotazování a veřejného tlaku.

Pětice hráčů opustila svá angažmá v NHL. Jestli se do ligy vrátí, jisté ovšem není. „Obvinění vznesená v tomto případě, i když nebyla shledána trestným činem, byla velmi znepokojivá. Dotyčné chování bylo nepřijatelné. Zjištění soudce přezkoumáme a zvážíme,“ uvedla liga ve svém vyjádření.

Hráči by nyní mohli podle vyjádření právníků žalovat hokejový svaz, že se s EM vyrovnal bez toho, aby je kontaktoval a provedl s nimi výslech, případně vlastní šetření. Automaticky tak přiznal jejich prohřešek, který soud neviděl.

Kanadský hokejový svaz ale nakonec nedopadl tak špatně, jak se původně zdálo. Pár sponzorů po skandálu sice definitivně odešlo, ale Tim Hortons, Bauer nebo Telus se zase vrátili a další se patrně přidají teď.

„V konečném zúčtování je nejhmatatelnější změnou, která výsledkem skandálu je, že Hockey Canada již nemá fond na tajné vyplácení obětí. Večírky hokejistů budou pokračovat znovu, jen s pravidly pro alkohol,“ uvádějí ve svém komentáři redaktoři The Athletic Robson a Strangová.

Verdikt pak podle nich vyslal jednu klíčovou zprávu do světa.

„Hráči a sport se stali oběťmi. A teď se hra může posunout dál.“

Související témata:

Doporučované