Hlavní obsah

Staré DVB-T končí. Lidé kupují set-top boxy, televize i internetovou TV

Vypínání starého DVB-T začalo na pražském Žižkově. Postupně k němu dojde po celém Česku.

Reklama

16. 1. 7:05

Zájem o internetové televizní kanály byl trendem hlavně u mladé generace, teď se k ní ale postupně přidávají i další. Často se tím chtějí vyhnout přechodu na DVB-T2.

Článek

V Česku právě probíhá vypínání pozemního DVB-T vysílání a přechod na novější standard DVB-T2. To vyžaduje koupi nové televize či set-top boxu podporujícího nový vysílací standard. Řada uživatelů ale volí i jinou možnost, kterou je pořízení internetové televize.

Přechod na novou technologii vzali jako příležitost i někteří provozovatelé televizí, aby mohli divákům nabídnout kvalitnější obraz a doprovodné služby. Například terestrická Televize Seznam je po přechodu na DVB-T2 dostupná ve vysokém HD rozlišení.

„Změna technologie pozemního vysílání je příležitostí pro přechod na jinou variantu, která zákazníky netlačí do zbytečné investice. Oproti digitálnímu vysílání nabízí internetová televize kanály v HD kvalitě, jež poskytuje kvalitnější a realističtější obraz,“ říká Vladimír Tovarňák za internetovou televizi Kuki.

A změny v chování uživatelů si všímá i O2, z jejíchž prodejů je vidět, že lidé řeší přechod na DVB-T2 na poslední chvíli a často právě pořízením internetové televize.

„Každý týden evidujeme stovky nových aktivací O2 TV, a to zejména v lokalitách, kde dochází k vypínání vysílačů. Počet zákazníků roste také díky tomu, že od listopadu naši televizi nově zdarma přidáváme k internetu na doma o rychlosti 50 Mb/s a více,” uvádí Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2.

„Od poloviny října navíc mohou majitelé chytrých televizí Samsung využívat aplikaci O2 TV, díky které mohou sledovat desítky televizních kanálů přímo v televizi přes internetové přehrávání,” dodává.

Zvýšení počtu objednávek internetové televize zaznamenal také konkurenční T-Mobile. „Pokud porovnáme například listopad a prosinec 2019 se stejným obdobím roku 2018, zájem o IPTV se zdvojnásobil. V porovnání se srpnem a zářím 2019 pak počet objednávek vzrostl 2,5krát,” říká Jiří Janeček za T-Mobile.

Na postupné vypínání starého standardu reagují také obchodníci. Na podzim hlásili v souvislosti s vypínáním signálu v Praze a části středních Čech obrovský nárůst zájmu o set-top boxy i nové televize. Například obchod Alza.cz uvádí růst prodejů o 83 procent. A zájem neopadá, alespoň to ukazují data konkurenčního e-shopu Mall, podle kterých za první dva lednové týdny vzrostly prodeje set-top boxů o 500 procent a televizorů o více než 40 procent.

Proto se také prodejci rozhodli zákazníkům přechod na nový standard ulehčit. Alza například bude v rámci své služby AlzaExpres dovážet nadrozměrné zboží i do regionů, kterých se přechod aktuálně týká, v těchto dnech tedy opět středních Čech a Královéhradecka. Řidiči také pomohou se zbožím do schodů a případně odvezou i obaly. U Mallu si pak podle mluvčí firmy Pavly Hobíkové mohou zákazníci zvolit kromě dopravy nového a odvozu starého přístroje i zprovoznění nově pořízených spotřebičů přímo u nich v obýváku.

Na konci listopadu začali diváci v Česku postupně přecházet na nový způsob příjmu televizního signálu, který se označuje zkratkou DVB-T2. Souvisí s tím konec současného pozemního vysílání, které jako první přestaly od 27. 11. šířit vysílače v Praze a středních Čechách. Další kraje se postupně přidávají nebo přidají. Od června 2020 tak diváci nenaladí žádnou ze současných televizních stanic na dosavadních kanálech.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené