Hlavní obsah

Stávka na francouzských letištích a železnicích ovlivňuje i mezinárodní dopravu. Vláda neustoupí

Zaměstnanci francouzských železnic stávkují, nevyjedou možná až tři čtvrtiny mezinárodních spojů. (Video: Veronika Krátká, Reuters)

 

Reklama

3. 4. 2018 11:16

Zaměstnanci francouzské státní železnice SNCF a letecké společnosti Air France zahájili další stávku. Chtějí vyšší platy a zlepšení pracovních podmínek. Nepojede možná až 75 procent mezinárodních vlakových souprav.

Článek

Ve Francii dnes naplno vypukla bitva o státní železniční podnik SNCF. Kvůli chystané vládní reformě sektoru vlakové dopravy a práv zaměstnanců stávkují železničáři po celé zemi, přičemž jde o první ze 36 dnů stávky, které čekají Francouze do 28. června. Francouzská média hovoří o dosud největší výzvě pro vládu prezidenta Emmanuela Macrona. Ministryně dopravy Élisabeth Borneová se dnes nechala slyšet, že kabinet odolá.

Mnohá nádraží ve Francii ráno zela prázdnotou, jinde zůstalo na informačních tabulích s odjezdy jen minimum spojů. Vedení SNCF ohlásilo, že provoz bude „velmi narušen“. V neděli společnost odhadla, že vyjede jen 12 procent vysokorychlostních vlaků TGV, 13 procent běžných meziměstských spojů a asi pětina příměstských vlaků. Naopak na mezinárodní linky bude dopad stávky tvrdší, nepojede zhruba 75 procent souprav.

Deník Le Monde uvádí, že v první den protestního hnutí stávkuje 48 procent všech pracovníků SNCF a 77 procent strojvedoucích. Kolos francouzských železnic zaměstnává téměř 150 tisíc lidí.

Odbory chtějí na vládu tlačit novým formátem stávky, při němž se budou až do konce června střídat dvoudenní výpadky se třemi dny běžného provozu. Zaměstnanci železnic protestují proti chystanému potlačení jejich speciálního statusu garantujícího různé výhody a také záměru vlády postupně liberalizovat francouzskou železniční dopravu a umožnit do ní vstup konkurenci. Mnozí vidí v reformním plánu pokus o privatizaci SNCF.

„Chápu, že na straně železničářů mohou být obavy,“ řekla ministryně dopravy. Strach ale podle ní není opodstatněný. „Když oznamují nepravdy, když říkají, že SNCF bude privatizována, není to pravda; když hovoří o rozbití veřejné služby, není to pravda; když chtějí vytvářet směs různých konfliktů, je zřejmé, že někteří se pokoušejí debatu zpolitizovat,“ uvedla Borneová ve vysílání televize BFM TV.

Železnice nejsou jediným sektorem, který dnes ve Francii zasáhla stávka. Za silnější institucionální rámec svých profesí protestují popeláři a pracovníci distribuce elektřiny a plynu. Čtvrtým dnem za poslední dva měsíce také pokračuje stávka personálu aerolinky Air France za plošné zvýšení platů. Dopravce oznámil zrušení čtvrtiny letového programu a výpadek už se dotkl také spojení s Prahou, když byla ráno zrušena dvojice spojů s Paříží.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované