Hlavní obsah

Střelba v ostravské nemocnici byla rozšířenou sebevraždou

Foto: ČTK

Pietní místo před ostravskou nemocnicí.

Reklama

26. 8. 2020 12:11
aktualizováno • 26. 8. 2020 12:55

Střelba v budově polikliniky ostravské fakultní nemocnice byla podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Dvaačtyřicetiletý střelec útočil s představou, že je nevyléčitelně nemocný a lékaři mu nechtějí pomoci.

Článek

„Rozhodl se zabít a nechtěl v tom být sám,“ řekl dnes v Ostravě dozorující státní zástupce David Bartoš.

Myšlenka na rozšířenou sebevraždu v útočníkovi podle žalobce i policie uzrávala delší dobu. Na čin se připravoval několik dnů až týdnů. „V polovině roku 2019 utrpěl úraz a od té doby si začal více všímat svého zdravotního stavu. Trpěl zvýšenou úzkostí o své zdraví,“ uvedl Bartoš. Podle zjištěných informací si pachatel vsugeroval, že trpí rakovinou. I když to žádné z vyšetření nepotvrdilo, lékařům nevěřil. Nabyl dojmu, že mu nechtějí pomoci.

„Poté, co lékaři vyloučili fyziologická onemocnění typu rakoviny, dospěli k tomu, že u pachatele bude psychologický problém,“ řekl Bartoš. Potvrdili to i experti, kteří duševní stav střelce zkoumali po činu. Podle nich ale netrpěl žádnou duševní poruchou, která by způsobovala jeho nepříčetnost. „Trpěl jen zvýšenou obavou o své zdraví. To byl základ činu, který spáchal,“ uvedl Bartoš.

Dodal, že když vyšetření neprokázala rakovinu, lékaři střelci doporučili navštívit psychiatra. To ale muž neudělal a rozhodl se se svým životem skoncovat. Pořídil si zbraň, naučil se s ní zacházet. Podle Bartoše ale nechtěl zemřít sám. „Chtěl po sobě zanechat nějaký odkaz. Aby nebyl jedním z řady nevyléčitelně nemocných, kteří se zabili,“ uvedl.

Podle ředitele moravskoslezské policie Tomáše Kužela si muž pořídil model zbraně, který se používá ve školách a po úpravách může být funkční. Tyto dodatečné úpravy způsobily to, že se zbraň při střelbě zasekávala. To podle Kužela několika lidem umožnilo z čekárny utéct a zachránit si život.

Bartoš řekl, že pistole se zasekla třikrát. Technické problémy způsobily i to, že se vrah nezastřelil na místě činu, jak měl původně v úmyslu. Nemocnici opustil a odjel na místo, které znal, a zastřelil se tam. Policie dál zjišťuje, kdo zbraň upravil a od koho ji střelec získal. „Úprava zbraně byla trestná. Nesouvisí to ale s útokem, protože on si ji pořídil už upravenou. Proto jsme to oddělili a řešíme to samostatně,“ řekl Kužel.

Střelec totiž použil takzvaný řez zbraně. Jde o zbraň sloužící třeba k výuce, některé její části chybějí, což umožňuje pohled do útrob zbraně. V tomto případě ale byla dodatečně upravena tak, že byla schopna střelby, i když ne úplně spolehlivě.

Podle Bartoše si střelec polikliniku fakultní nemocnice vybral spíše náhodou. Prostředí znal, protože tam chodil na některá vyšetření. „To mohl být jeden z motivů. Dalším mohlo být to, že se dalo předpokládat, že tam bude větší množství lidí,“ řekl. Potvrzuje to i jeho chování v budově. Procházel ji nějakou dobu a hledal čekárnu, v níž bude nejvíce pacientů.

Policie v těchto dnech případ odložila, protože pachatel je mrtvý.

Muž zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po 7:00. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Sedm lidí zabil, dva zranil. Z nemocnice se mu podařilo utéct před příjezdem policie. V Děhylově na Opavsku pak spáchal sebevraždu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované