Hlavní obsah

Súdánská armáda rozehnala protest v Chartúmu ostrou municí, 13 lidí zemřelo

Súdánská armáda rozehnala protest v Chartúmu s pomocí ostré munice, 13 lidí zemřelo. (Video: Jana Lipská, Reuters)

 

Reklama

3. 6. 2019 15:09

S pomocí slzného plynu i ostré munice rozehnala súdánská armáda protest civilistů. Ti jsou nespokojení s vládou vojenské junty a už od dubna demonstrují před súdánským ministerstvem obrany. Podle zdravotnického sdružení má zásah armády už devět obětí.

Článek

Súdánské bezpečnostní složky v metropoli Chartúm rozehnaly pokojný protest proti vládě vojenské junty, z místa přitom byla slyšet střelba z těžkých zbraní. Armáda nyní kontroluje většinu prostranství, na němž se protest konal. S odvoláním na svědky o tom informovaly arabské televizní stanice a agentura Reuters, podle níž teď tisíce Súdánců stavějí v ulicích barikády. Vůdci protestu uvedli, že při razii, která začala v noci na dnešek, bylo 13 lidí zabito a nejméně 200 dalších utrpělo zranění. Opozice v reakci na krvavý zásah přerušila s armádou politický dialog.

Tisíce civilistů byly před budovou ministerstva obrany shromážděny od začátku dubna. Po dočasném vojenském vedení země, které nahradilo svrženého prezidenta Umara Bašíra, žádají rychlý přechod k civilní vládě.

Jeden z demonstrantů vylíčil agentuře AP, že velké množství vojáků v pondělí obklíčilo místo protestu a zadrželo ty, kteří se pokusili uprchnout. „Využili nedělního silného deště a zasáhli brzy ráno, aby rozehnali lidi,“ uvedl.

Podle televize Al-Džazíra speciální jednotky súdánské armády použily k rozhánění demonstrantů slzný plyn a ohlušující granáty. Do zbylých protestujících poté začaly střílet ostrou municí. „Nyní kontrolují většinu místa protestu a spálily zde provizorní kliniku. Většina demonstrantů byla rozehnána. Vojáci pomocí vozidel blokují všechny vstupy, aby protestujícím zabránili v návratu,“ uvedl novinář Mohamed Alamín. Podle jednoho z organizátorů protestu byl tábor demonstrantů téměř kompletně vypálen a nyní v něm zbývají poslední zbytky demonstrantů, kteří nemohou ven ani dovnitř.

Aktivisté po zákroku vojska vyzvali Súdánce, aby jim přišli na pomoc. V ulicích Umdurmánu, který leží na opačném břehu Nilu než hlavní město Chartúm, stavějí barikády z kamení, cihel a hořících pneumatik.

Vojenská rada prostřednictvím svého mluvčího zásah potvrdila s tím, že byl namířen proti „kriminálním živlům“ poblíž místa demonstrace. Mluvčí řekl, že demonstranti jsou v bezpečí, a tvrdil, že „protest nebyl rozehnán“ a že chaos způsobily „živly“, které prchaly z místa v blízkosti protestu.

Evropská unie vyzvala súdánské vojenské představitele, aby lidem umožnili pokojně protestovat a „urychleně předali moc do rukou civilistů“. Na Twitteru brutální potlačení protestů komentoval britský velvyslanec v Súdánu Irfan Siddiq. Pro takový útok podle něj neexistuje ospravedlnění.

Po svržení Bašíra se vojáci s protestujícími dohodli na struktuře přechodných institucí a na tříletém období, jež má vést k volbám. Zásadní neshoda však panuje ohledně poměru sil mezi oběma stranami v dočasné vládě. Aliance protestních a opozičních skupin zároveň žádá rychlý přechod k civilní vládě.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Chartúm

Doporučované