Hlavní obsah

22 tisíc v jedné bankovce. Centrální banka představila novou verzi platidla v hodnotě 1000 franků

Takhle vypadá bankovka o hodnotě 22 tisíc korun. (Video: Karolína Štuková, Shutterstock.com)

 

Reklama

6. 3. 2019 12:34

Švýcarská centrální banka představila novou verzi bankovky v nominální hodnotě 1000 švýcarských franků. To je v přepočtu 22 560 korun. Do oběhu vstoupí za týden.

Článek

Nová bankovka přichází v době, kdy se jiné centrální banky od bankovek s vysokou nominální hodnotou odklánějí kvůli obavám z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám a k praní špinavých peněz.

Švýcarská centrální banka upozornila, že ta v hodnotě 1000 franků, která má několik bezpečnostních prvků proti padělání, zohledňuje popularitu hotovosti ve švýcarské kultuře a že jejím účelem není pomáhat kriminálním živlům.

Švýcarský soud uložil českým uhlobaronům vězení od 36 až do 46 měsíců

V Ženevě se vydražil růžový diamant Pink Legacy za rekordní sumu

„Současné nominální hodnoty jsou přiměřené a odpovídají požadavkům lidí,“ uvedl viceprezident švýcarské centrální banky Fritz Zurbrügg. „Tisícifranková bankovka je používána pro platby a má rovněž funkci uchovatele hodnoty. Hotovost je ve Švýcarsku stále velmi populární, je to kulturní fenomén,“ dodal. Tisícifranková bankovka se podle něj ve Švýcarsku používá zejména k hrazení nákladnějších nákupů a k placení účtů na poště, napsala agentura Reuters.

Většina centrálních bank eurozóny v lednu přestala dávat do oběhu bankovky v nejvyšší hodnotě 500 eur kvůli obavám z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám. Výjimkou jsou pouze centrální banky Německa a Rakouska, které budou tyto bankovky vydávat do 26. dubna.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Platidlo

Doporučované