Hlavní obsah

„Potvrzuje to naše obavy.“ Slovenský novinář o tajné nahrávce, která znovu otevřela největší korupční kauzu Gorila

Foto: Profimedia.cz

Slovensko ve víru uniklých nahrávek. Na povrch vyplouvají kauzy potvrzující vazby podnikatelů na přední politiky.

Reklama

16. 10. 2019 20:16

Slovenská média v noci na středu získala téměř 15 let starou nahrávku o spisu zvaném Gorila. Ten dal vzniknout největší korupční kauze v novodobé historii Slovenské republiky. Zkraje týdne Denník N zveřejnil jinou nahrávku s obdobně znepokojivým obsahem. Pojítkem mezi oběma zveřejněnými odposlechy je Marián Kočner. Podnikatel, kterého policie obvinila z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka.

Článek

Do řady slovenských redakcí se v noci na středu dostala 39 hodin dlouhá nahrávka. Údajně jde o předlohu spisu zvaného Gorila, který před osmi lety na Slovensku spustil obří korupční kauzu. Ta spojuje šéfa investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka s vysokými politiky, včetně předsedy vládní strany Smer-SD a bývalého slovenského premiéra Roberta Fica.

„V podstatě je to další pokračování toho, co se na Slovensku děje už přibližně rok a půl, od vraždy novináře Jána Kuciaka. V průběhu vyšetřování jeho vraždy se na povrch dostávají různé materiály a dokumenty, které nějakým způsobem souvisejí s podnikatelem Mariánem Kočnerem,“ vysvětlil Seznamu zástupce šéfredaktorky deníku SME Jakub Filo, který v prostředí slovenských médií působí už od roku 2004.

Marián Kočner je od loňska ve vazbě v souvislosti s ekonomickou kriminalitou. V tomto roce ho policie obvinila z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Ten byl společně se svou snoubenkou zavražděn v únoru roku 2018.

„Kočner je mafián, takto už ho my novináři dnes nazýváme. Je to veskrze zvláštní člověk, řadu let fungoval na pozadí „kriminální“ sítě, obchodoval s různými materiály a zároveň si rád tajně nahrával své schůzky s různými lidmi,“ popsal Filo.

Návrat Gorily

Korupční aféra Gorila vypukla už na konci roku 2011. Na internetu se tehdy objevily dokumenty s označením Gorila a Gorila1. Šlo o přepisy nahrávky, která měla vzniknout v letech 2005 a 2006. Vypracovala je slovenská tajná služba SIS na základě odposlechů bytu, kde se šéf Penty Jaroslav Haščák setkával s politiky a úředníky. Výměnou za vliv na privatizaci a chod některých podniků jim měl nabízet úplatky.

Podle zmíněných dokumentů se Haščák setkával v odposlouchávaném bytě v širším centru Bratislavy například s tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou, s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem nebo předsedou vládní strany Smer-SD Robertem Ficem.

Gorila se tak stala jednou z největších korupčních kauz v novodobé historii Slovenska. Po jejím propuknutí se v zemi konaly demonstrace proti korupci.

„Ta nahrávka zachycuje rozhovory Haščáka s různými lidmi z politického prostředí, včetně Fica,“ popsal Filo. Téměř 15 let stará nahrávka, kterou slovenští novináři doteď znali pouze v podobě přepisu, se jim v noci na středu poprvé dostala do rukou. Má 39 hodin.

„Doteď jsme pracovali prakticky s volnějším přepisem, který dal dohromady pracovník SIS. Převedl tu nahrávku do textové podoby s vlastními poznámkami a tak dále. Od roku 2011 tedy bylo zpochybňováno, zejména zasaženými aktéry, zda je takový spis pravý, zda mu my novináři máme věřit, nebo ne. To, že se na povrch dostala nahrávka, ze které tento spis vycházel, výrazně posílilo jeho legitimitu a autenticitu,“ zhodnotil Filo.

Konečně vás uslyšíme

Význam středečního posunu v kauze Gorila tedy spočívá v tom, že se potvrzují osm let staré obavy. „Obsah té nahrávky už osm let známe. Dnes ale konečně víme, že byla skutečně nahrána. Dnes už nikdo nemůže tvrdit, že spis Gorila si někdo vymyslel nebo že šlo o nějaké volné převyprávění,“ vysvětlil Filo. „Je samozřejmé, že se teď všichni aktéři budou snažit zpochybnit, že to nejsou jejich hlasy a že to nejsou jejich slova, ale my je konečně sami uslyšíme. A poznáme,“ dodal.

Pravost hlasů podle Fila potvrdila i policie, která s nahrávkou na rozdíl od novinářů už v minulosti pracovala. „Vyšetřovatel zvláštního týmu, který se kauzou Gorila zabýval, deníku SME na konci září řekl, že jeho tým prověřoval pravost hlasů na té nahrávce. A podle všech dostupných prostředků, které policie v současnosti má, jsou prý ty hlasy pravé. Samozřejmě si u toho tvrzení vyšetřovatelé nechávají nějakou rezervu. Ale všechny ty hlasy, které nahrávka obsahuje, včetně Roberta Fica, jsou podle vyšetřovatelů na 99,99 procenta pravé,“ uzavřel.

Přinese ale 8 let stará nahrávka něco navíc? „Pravděpodobně nepřinese zásadní posun v tom, co bylo obsahem Haščákových rozhovorů, my už jsme si je podrobně pročítali v těch spisech z roku 2011. Zároveň ale už teď zjišťujeme, že tam nějaké rozdíly jsou. Určité věci v nahrávce jsou a ve spisu chybí,“ řekl Filo. Momentálně tedy není nic vyloučeno.

Jak se nahrávka k novinářům dostala?

V noci na středu obdržely redakce předních slovenských médií a také nadace Zastavme korupci odkaz na stáhnutí zvukového souboru. Poslal jim ho e-mailem anonymní uživatel internetu.

„Nechci spekulovat o tom, kdo za tím stojí, realita je ale taková, že v souvislosti s vyšetřováním podnikatele Mariána Kočnera se do médií dostávají různé materiály, které dosud vyšetřovatelé nashromáždili,“ řekl Filo.

„Víme, že při domovní prohlídce Kočnerovy nemovitosti policie našla USB disk, na kterém byla nahrávka Gorily. Ale zda je to ta samá nahrávka, která v noci na středu přišla do redakcí, nedokážu říct,“ vysvětlil novinář. Nahrávku podle něj do médií mohl poslat někdo blízký vyšetřování. „Možný je i scénář, že kromě kopie, kterou vyšetřovatelé našli u Kočnera, existovala i nějaká další. A ten, kdo ji měl u sebe, si řekl, že teď už nastala taková situace, že je čas ji zveřejnit,“ doplnil.

Penta podala trestní oznámení

V reakci na informace o úniku nahrávky do médií investiční skupina Penta už ve středu dopoledne oznámila, že podává trestní oznámení. Zdůvodnila to tím, že slovenský ústavní soud už v roce 2012 údajnou akci SIS pod názvem Gorila označil za nezákonnou a že s nahrávkami je nezákonně manipulováno.

„Jakékoliv nahrávky tohoto druhu, bez ohledu na jejich původ, jsou nezákonným materiálem. A způsob, jakým byly údajně zpřístupněny redakcím, vykazuje jasné znaky páchání trestné činnosti, a proto podáváme trestní oznámení,“ citoval prohlášení Penty Denník N. K obsahu nahrávek se investiční skupina odmítla vyjádřit. Uniklou nahrávku nekomentovala ani policie nebo prokuratura.

„Slovenský ústavní soud rozhodl, že odposlech, na základě kterého vznikl spis a celá kauza Gorila, byl nelegální. Příslušníci SIS tehdy nesplnili určité soudní předpoklady. Ústavní soud tedy nařídil, že všechny tyto nahrávky musí být zničeny. A totéž požaduje i Penta. Stejně by se pravděpodobně bránil kdokoliv jiný, koho by někdo nelegálně odposlouchával,“ řekl Seznamu Jakub Filo.

„Jenže ta nahrávka samozřejmě byla a je přítomná ve veřejném prostoru, vyšetřovatelé s ní už různě pracují. A existují i takové názory ze strany právníků, že by se ničit neměla. Nakonec to tedy bude muset znovu rozhodnout soud,“ doplnil.

Druhá nahrávka v jednom týdnu

Na začátku tohoto týdne Denník N zveřejnil jinou nahrávku. Týká se stejných lidí – šéfa Penty Jaroslava Haščáka i podnikatele Mariána Kočnera. Přibyl k nim ale bývalý generální prokurátor a současný řadový prokurátor Dobroslav Trnka.

Foto: Profimedia.cz

Marián Kočner.

„Jak jsem zmínil, Marián Kočner si rád nahrával své schůzky. A nahrál si i schůzku se svým dlouholetým kamarádem, bývalým generálním prokurátorem Dobroslavem Trnkou. Bylo to v roce 2014 a Kočner tehdy podle nahrávky velmi nevybíravým a vulgárním způsobem plísnil Trnku za to, že bez jeho vědomí nakládal s nahrávkou Gorily. S nahrávkou, kterou si u něj Kočner uložil. A Trnka se dvěma dalšími lidmi tuto nahrávku vzal a šel vydírat šéfa Penty Jaroslava Haščáka,“ vysvětlil novinář Jakub Filo. „Jenže Kočner se, aniž by věděl o tom, co mezitím dělal Trnka, domlouval s Haščákem na tom, že nahrávku zničí. Tedy slíbil mu, že zlikviduje něco, co mezitím Trnka proti Haščákovi používal,“ dodal.

Kauzy Mariána Kočnera

Pojítkem obou nahrávek je tedy postava Mariána Kočnera. V té „pondělní“ z roku 2014 přímo figuruje. V té, která vznikla v letech 2005 a 2006 v rámci akce Gorila, nevystupuje. Zato s ní ale obchodoval.

„Kvůli vyšetřování Kuciakovy vraždy se všechny tyto věci dostávají na povrch a pojí dohromady. Protože Marián Kočner byl tím, kdo sháněl a sbíral různé nahrávky a v zákulisí je využíval k podporování svých obchodů. Někomu něco slíbil, jiného zase vydíral,“ vysvětlil Filo.

„Vše, co jsme se v posledních dnech dozvěděli, opět ukazuje na to, že na pozadí demokratických institucí, na pozadí slovenského právního státu, existovala organizovaná síť lidí, kteří korumpovali soudy, policii, prokuraturu a ovlivňovali politické i jiné procesy ve svůj prospěch,“ shrnul novinář.

„A toto všechno se odehrávalo s vědomím nejsilnější vládní strany Smer-SD. Podle přibývajících indicií se dokonce někteří členové Smeru do těchto machinací aktivně zapojovali. A ústřední postavou této sítě byl Marián Kočner,“ uzavřel Jakub Filo z deníku SME.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované