Hlavní obsah

Taktika ministrů, jak se vlichotit prezidentu Zemanovi. Předstírat, že chtějí splnit jeho budovatelský sen

Bonus ze Šťastného pondělí: Sen o propojení tří moří na Moravě. (Video: Václav Dolejší)

 

Reklama

19. 10. 2019 16:37

V případě projektu propojení Dunaje, Odry a Labe nepoužívejte slovo kanál, ale raději vodní koridor.

Článek

Babišova vláda přichází s opožděným dárkem prezidentu Zemanovi. Splní jeho sen a propojí tří moře – Severní, Balt a Černé – na českém území. Podle kabinetu se takzvaný vodní koridor Dunaj – Odra – Labe (D-O-L) za téměř 600 miliard korun vyplatí vybudovat. Ministři se přitom opírají o studii Ministerstva dopravy.

Ministerstvo doporučuje nejprve připravovat pouze propojení Odry s Dunajem, neboť napojení na Labe je příliš složité a nákladné.

Zastánci projektu, který vznikl už v roce 1901 za „císaře pána“, teď děkují hlavně směrem k Hradu, že politiky postupně přesvědčil. „Děkuji prezidentovi, že to téma uchopil. To, že se dneska říká Zemanův kanál, celkem chápu,“ říká uznale předseda Asociace D-O-L Jan Skalický.

Prezidentův zmocněnec pro vodní cesty Petr Forman se domnívá, že se změnou klimatu a velkými suchy se postupně mění pohled na velký projekt.

„Jako každé vodohospodářské dílo by měl vodní koridor více funkcí: zadržování vody při povodních, zásobárny vody za sucha, dopravní, energetickou nebo třeba rekreační. To není nový vynález, to je realita,“ říká Forman a dodává: „Prosím, nepoužívat germanismus kanál, ale říkejme raději vodní koridor nebo průplavní spojení. Slůvko kanál u lidí vzbuzuje negativní konotace.“

Oba zastánci propojky tří moří jsou nadšeni příchodem nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, který podle nich projevuje daleko větší chuť investovat také do vodních cest – na rozdíl od svého předchůdce Dana Ťoka.

I přesto mají jisté pochybnosti, zda vláda chce skutečně budovat obří propojení tří řek. Dokonce vyjadřují obavu, jestli se náhodou studií proveditelnosti vláda nesnaží jen uchlácholit prezidenta Zemana, aby byl spokojený, že se kolem kanálu jakože něco děje.

„Někteří politici vědí, že když budou podporovat vodní koridor, tak se na ně prezident moudře podívá a řekne – no, moc vám to ministrování nejde , ale u toho projektu D-O-L vás musím pochválit, tady to děláte dobře. Takže motivace jsou různé: někdo má dobrý vztah s prezidentem a u některých – a klidně to přiznejme – je to prostě čirý strach, že když půjdou proti prezidentovu základnímu projektu, tak tím nic nezískají,“ míní Jan Skalický.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované