Hlavní obsah

Temelín vyvezl z reaktoru I. bloku jaderné palivo

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

13. 4. 11:49

Technici v jaderné elektrárně Temelín vyvezli z reaktoru prvního bloku všech 163 palivových souborů. Při odstávce vymění energetici zhruba čtvrtinu paliva. Zpět do reaktoru vrátí 115 palivových souborů, které doplní 48 nových.

Článek

Palivo technici vyváželi téměř čtyři dny. Energetici teď připojují k okolní technologii nové separátory, zařízení, jež zbavují páru vlhkosti a přihřívají ji. Také kontrolují bezpečnostní systémy, turbínu a modernizují potrubí cirkulační chladicí vody. Odborníci se připravují na to, že postupně odvezou tři kontejnery s použitým palivem z reaktorového sálu do skladu použitého paliva. „Ve třech těchto kontejnerech je necelých padesát tun paliva, díky kterému se mohlo ušetřit přibližně devět milionů tun oxidu uhličitého z uhelných elektráren,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Palivové soubory, které se už nevrací do reaktoru, zůstávají asi deset let ve skladovacím bazénu vedle reaktoru. Pak je technici převezou do skladu použitého paliva, který je od roku 2010 v areálu elektrárny. Tam může toto palivo být až 60 let.

Odstávka I. bloku začala na konci března, potrvá asi dva měsíce. Podílí se na ní asi 1000 pracovníků ČEZu a dodavatelských firem. V plánu je téměř 14 000 činností. V areálu se pohybuje navíc až 500 zaměstnanců dodavatelských firem, proto energetici zpřísnili koronavirová opatření. Odstávka druhého bloku začne v červenci.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 4,9 TWh.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené