Hlavní obsah

Těžké případy koronaviru mají řešit dvě nemocnice. V jedné je však i unikátní gama nůž

Foto: Profimedia.cz

Premiér Andrej Babiš oznámil, že i v době smrtící epidemie řídí stát jako firmu.

Reklama

17. 3. 2020 16:27

Vláda oznámila plán, že bude mít dvě nemocnice pro těžké případy koronaviru. Jejich ředitelům to však řekla mezi posledními.

Článek

Vládní plán na zřízení dvou nemocnic v Praze a Brně, kde budou nejtěžší pacienti nakažení koronavirem, má první obrysy, ale zatím velmi mlhavé.

Premiér Andrej Babiš v pondělí večer oznámil, že byly pro tento účel vybrány Nemocnice Na Homolce a Fakultní nemocnice u svaté Anny, avšak ani jeden z ředitelů těchto zařízení do té doby o tom nevěděl.

Teprve v úterý byli Petr Polouček z Homolky a Vlastimil Vajdák od svaté Anny pozváni na Ministerstvo zdravotnictví, aby se dozvěděli více.

Není proto například jasné, jak vládou oznámený projekt změní provoz v obou vyhlášených nemocnicích. Otázka důležitá zvláště pro Nemocnici Na Homolce, kde je jako jediný v republice unikátní gama nůž pro onkologicky nemocné pacienty. Nemocnice Na Homolce má navíc špičkovou neurologii a kardiologii.

„O tom, jak se bude řešit provoz nemocnice, zatím nebylo rozhodnuto,“ uvedla mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová.

„Základní info ze včerejška je takové, že k nám by měli mířit pouze pacienti ve špatném zdravotním stavu, tedy ti, kteří budou potřebovat ventilátory,“ napsala pak mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská.

Premiér Babiš v pondělí uvedl, že ve zmíněných dvou speciálně připravených nemocnicích by mělo být tři sta lůžek s plicními ventilátory.

Když se Fakultní nemocnice u svaté Anny však ozvala, že tolik lůžek k dispozici nemá, premiér obratem plán poupravil – půjde tak podle úterní verze o 90 lůžek v Praze a 60 lůžek v Brně.

„To jsou všechno projekty, to má všechno vývoj,“ upřesnil pak plány Babiš.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který nově stojí v čele Ústředního krizového štábu, se má vše dořešit do dvou dní.

Na pondělní vládní tiskové konferenci zaznělo, že Homolka a svatá Anna byly vybrány kvůli blízké poloze k dalším nemocnicím, kam mohou být jejich pacienti převezeni.

Roman Prymula mluvil v této souvislosti o tom, že z Homolky se mají přemístit do nemocnice v Motole, v Brně se pacienti přestěhují do Fakultní nemocnice Brno.

Z vyjádření zástupců nemocnic však plyne, že ještě nebylo rozhodnuto, kam přesně se pacienti stěhovat budou.

„Zatím o tom nebylo rozhodnuto, mám jiné informace, ale ředitelé budou jednat na Ministerstvu zdravotnictví. Zatím nemám nic přesnějšího,“ uvedla v úterý odpoledne mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované