Hlavní obsah

Trollí farma přímo na ruské ambasádě? Poznatky BIS po vyhoštění špionů

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Areál ruské ambasády v Praze.

Reklama

28. 6. 2021 6:00

V době, kdy Českou republiku opouštěla první část vyhoštěných pracovníků ruské ambasády v Praze, na českém internetu významně poklesla aktivita ruských trollů, kteří podle expertů na dezinformace operují z českého území.

Článek

Když v sobotu 17. dubna premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček oznámili třaskavé informace o důvodném podezření ze zapojení ruských agentů do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích, došlo během několika následujících dní ke dvěma událostem. Českou republiku opustilo osmnáct vyhoštěných zaměstnanců ruské ambasády označených českými úřady za důstojníky ruských tajných služeb, a takřka současně významně poklesla aktivita ruských trollů na českém internetu.

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

To druhé zaznamenaly organizace a experti, kteří se mapováním dezinformační scény zabývají, ale také Bezpečnostní informační služba. „Máme podobné poznatky, o tom propadu víme. V tuto chvíli analyzujeme přesné důvody,“ potvrdil Seznam Zprávám mluvčí BIS Ladislav Šticha, že se tajná služba o aktivity ruských dezinformátorů na území českého státu zajímá.

Ne snad, že by na internetu ubylo tvrzení, která přesně v souladu s taktikou hybridní války zpochybňovala závěry vyšetřování vrbětické kauzy. Naopak – dezinformační zdroje začaly během několika hodin po jejich zveřejnění chrlit takové množství obsahu, že na čas přehlušily i do té doby dominantní téma pandemie onemocnění covid-19. Ovšem na sociálních sítích se prakticky ze dne na den výrazně snížil počet příspěvků, jejichž autorství odborníci na problematiku přisuzují přímo Rusům operujícím v Česku.

Na změnu situace na tuzemské dezinformační scéně jako první upozornili ve svém pravidelném reportu Čeští elfové, organizace, která monitoruje aktivity trollů na tuzemském internetu, diskuzích a sociálních sítích.

„Zjistili jsme snížení počtu příspěvků na sociálních sítích, o nichž se domníváme, že byly připravovány pracovníky operujícími v Česku,“ napsali elfové ve zprávě s tím, že „Rusové velmi pravděpodobně vyklidili pole někdy mezi 19. a 26. dubnem.“

Právě 19. dubna skupina osmnácti diplomatů, které české úřady označily za pracovníky tajných služeb, opustila Českou republiku. Do stejného data přitom podle analýzy Českých elfů byla aktivita ruských trollů srovnatelná s tím, jak na českém internetu (a zejména sociálních sítích) působili dlouhodobě. Jenže poté jejich činnost náhle výrazně zeslábla a od té doby už do původních rozměrů nenarostla.

„Elfové to dávají do souvislosti s odjezdem lidí z ambasády, časově se to opravdu plus minus kryje,“ poznamenal mluvčí BIS Šticha.

Pokles aktivity potvrzují také experti ze společnosti Semantic Visions, která se zaměřuje mimo jiné na detekci dezinformací ve zpravodajském obsahu na internetu. „My jsme také zaregistrovali výrazný pokles ruských trollích aktivit zaměřených na občany České republiky,“ uvedl šéf společnosti František Vrábel.

Čeští elfové později svoji zprávu aktualizovali a pasáž o ruských trollech z reportu odstranili s tím, že se jí hodlají věnovat v další detailnější analýze, nicméně časový souběh odjezdu vyhoštěných pracovníků ambasády a utlumení aktivit trollů podle expertů na dezinformace naznačuje, že šíření proruských dezinformací mohli mít na starosti přímo zaměstnanci ambasády.

Čeští elfové popisují, jak poznat ruské trolly od českých diskutérů a propagandistů

Příspěvky ruských trollů jsou, pokud jde o narativy, dost šroubovaně psané. Je vidět, že jsou psané se záměrem dostat do příspěvku co nejvíc ruských narativů, a to i za cenu jisté kostrbatosti. Zadání zcela evidentně zní „použij tento narativ“ a jejich trollové dávají splnění přednost před čitelností.

S verzí, že takzvaná trollí farma působila přímo na velvyslanectví, přitom pracuje i BIS, jež se posledním vývojem na dezinformační scéně také zabývá. „Jedna z možných variant je, že trollí farma byla přímo na ambasádě. Ale teprve uvidíme, jaký je pravý důvod. Také uvidíme, jestli se ta aktivita znovu obnoví odjinud,“ uvedl Ladislav Šticha.

Další indicií naznačující, že odjezd ruských pracovníků a změny v dění v diskuzích a na sociálních sítích se na časové ose překrývají, se týká takzvaného „topování“ příspěvků, tedy cíleného přidělování pozitivních reakcí na příspěvky lajky či srdíčky, aby byly v diskuzích zobrazované na „top“ pozicích.

„Ruští trollové mají aparát pro topování svých příspěvků lajky, srdíčky atd., aby byly na nejviditelnějších pozicích tak, aby prvotní scrolling přes komentáře vyvolal dojem, že veřejnost si myslí to, co trollové píšou. Toto je fenomén, který jsme pozorovali po celou dobu naší práce, a tohle všechno skončilo na všech sledovaných serverech právě po 19. dubnu,“ dodávají elfové.

Redakce Seznam Zpráv oslovila Velvyslanectví Ruské federace v Praze, aby se k informacím o možném působení trollů přímo v rámci ambasády vyjádřilo. „Pracovníci Velvyslanectví Ruské federace v ČR se nikdy nezabývali a nezabývají šířením dezinformací. Nepatří to k tradicím ruské diplomacie,“ reagovalo na otázky velvyslanectví.

S přispěním Jiřího Kubíka

Reklama

Související témata:

Doporučované