Hlavní obsah

Trump: Indie od USA nakoupí zbraně za tři miliardy dolarů

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump a indický premiér Naréndra Módí.

Reklama

25. 2. 2020 10:32

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliard korun). Po jednání s indickým premiérem Naréndrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který dnes končí šestatřicetihodinovou návštěvu Indie. Svou cestu označil za „nezapomenutelnou a mimořádnou“.

Článek

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Ačkoli se od návštěvy neočekává uzavření obecné obchodní dohody, o níž se stále jedná, Trump k ní řekl, že se podařilo pokročit a že je vzhledem k této dohodě optimista.

Trump dále děkoval za „úžasné přijetí“, kterého se jemu a jeho ženě Melanii v Indii dostalo.

O tom, co všechno Trump může v Indii získat, jsme psali už dříve:

Módí potvrdil „plodná“ jednání o spolupráci v obraně, energetice a technice. Podle něj budou tato jednání pokračovat. Upozornil, že jde o páté setkání obou politiků za minulých osm měsíců, a americko-indické vztahy označil za „nejdůležitější partnerství 21. století“.

Trump kromě jiného řekl, že Indové Módího milují a že to je „dobrá věc“. Na pondělní shromáždění na stadionu v Ahmadábádu podle něj lidé přišli spíš kvůli premiérovi než americkému prezidentovi. Soudí tak podle toho, že vždy, když vyslovil Módího jméno, ozval se nadšený jásot.

Před jednáním s Módím se spolu s Melanií Trumpovou prezident poklonil u památníku bojovníka za nezávislost Mahátmy Gándhího. Na znamení úcty měli oba vyzuté boty a nabrali si hrsti květin, jež na místo házeli. Dnes Trumpa čeká ještě slavnostní večeře a pak by měl s delegací odletět zpět do USA.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované