Hlavní obsah

Trump prodlouží příměří v obchodní válce. Čína podle něj USA nemá šanci dohnat, dokud bude v úřadu

Obchodní příměří mezi Washingtonem a Pekingem mělo trvat do 1. března. (Video: Šimon Felenda, Reuters)

25. 2. 10:47

Čína a Spojené státy podle amerického prezidenta dosáhly podstatného pokroku v jednáních o vzájemném obchodu. Donald Trump proto prodlouží 90denní příměří v obchodní válce, čímž odloží uvalování nových cel na čínské zboží.

Článek

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že odloží uvalování nových cel na čínské zboží. Během víkendu totiž bylo dosaženo podstatného pokroku v jednáních o vzájemném obchodu, napsal šéf Bílého domu v neděli večer na Twitteru. Potvrdil také, že v případě dalšího pokroku se chystá sejít se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago.

Americká ekonomika si dle Trumpových slov vedla neuvěřitelně dobře. Čínská ekonomika prý nemá šanci USA dohnat, alespoň do té doby, co bude Trump prezidentem.

„S potěšením oznamuji, že USA učinily podstatný pokrok v obchodních jednáních s Čínou o důležitých strukturálních tématech včetně ochrany duševního vlastnictví, převodu technologií, zemědělství, služeb, měny a mnoha dalších témat," napsal Trump.

„V důsledku těchto velmi produktivních rozhovorů odložím navyšování cel z americké strany, dosud plánované na 1. březen," dodal americký prezident.

Pokud obě strany dosáhnou dalšího pokroku, hodlá Trump uspořádat setkání s čínským prezidentem, aby uzavřeli příslušnou dohodu.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku. Během ní na sebe vzájemně uvalovaly cla. To narušilo výměnu zboží mezi oběma největšími ekonomikami světa a vyvolalo obavy ohledně vývoje globálního hospodářství.

V prosinci se Washington a Peking dohodly na 90denním příměří s tím, že se během této doby budou snažit o vyřešení obchodních sporů a nebudou na sebe uvalovat další cla. Příměří oficiálně platí do pátku 1. března. Trump dal už dříve opakovaně najevo, že by se tento termín mohl posunout.

Bílý dům se pomocí cel snažil vyvinout tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na postup Washingtonu reagoval odvetnými cly na dovoz z USA.

Doporučené