Hlavní obsah

Komunální volby

Průběžné výsledky voleb v ČR
Sečteno 95,94 %
Výsledky voleb
StranaZastupitelé
SNK-CELK
37 871
NK
5 770
KDU-ČSL
2 700
STAN+NK
1 822
ODS
1 436

Volby do Senátu

Průběžné výsledky 1. kola voleb
Sečteno 96,86 %
Výsledky voleb

Trump snížil status diplomatů EU. Nemůžou na některé akce

Postavení evropských diplomatů v Bílém domě bude méně významné.Video: Eva Krchová, AP, Reuters

 

Reklama

8. 1. 2019 23:16

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa snížila status diplomatů Evropské unie ve Washingtonu, aniž o tom uvědomila Brusel. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na unijní představitele.

Článek

Změna diplomatického protokolu ze strany USA ovlivní evropské úředníky působící ve Washingtonu DC. Ti již například nebudou zváni na akce na vysoké úrovni. Jejich postavení bude méně významné než za předchozího šéfa Bílého domu Baracka Obamy.

Krok Spojených států se podle nejmenovaného unijního činitele projevil například na pohřbu někdejšího amerického prezidenta George Bushe staršího 5. prosince, kdy byl zástupce EU vyzván jako jeden z posledních, aby uctil jeho památku.

Mluvčí Evropské komise bez dalších podrobností uvedla, že komise o změnách v uplatňování diplomatické hierarchie v USA ví. „V současné době s příslušnými službami v administrativě hovoříme o možných důsledcích pro delegaci EU ve Washingtonu,“ dodala.

Snížení statusu unijních vyslanců potvrdili Reuters další dva unijní diplomaté. Podle jednoho z nich je ale nepravděpodobné, že by blok odpověděl stejným způsobem – vzhledem k tomu, že usiluje o dobré vztahy se Spojenými státy.

Trumpův přístup k osmadvacítce je odtažitý, prezident mimo jiné podpořil odchod Británie z EU. Hlava USA, která prosazuje politiku „Amerika na prvním místě“, opakovaně kritizuje především obchodní praktiky Evropské unie. Loni v červnu začaly USA vůči EU uplatňovat nová cla na dovoz oceli a hliníku.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované